Amnesty İnternational միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորել է հետաքննել «Նարդարանի գործով» ֆիգուրանտ Թալեհ Բաղիրզադեի եւ եւս 17 մարդու նկատմամբ խոշտանգումների եւ նրանց արդարացի դատավարությունից զրկելու հետ կապված խախտումները։
Ինպես հայտնում է contact.az կայքը, կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ ասված է, որ խոշտանգումների միջոցով ստացված ցուցմունքները չեն կարող ապացույց համարվել, եւ այդ մարդիկ պետք է ազատ արձակվեն։ Amnesty İnternational–ը նաեւ համարում է, որ պատասխանատվության պետք է ենթարկվել «Նարդարանի գործով» դատապարտյալների դեմ խոշտանգումներ իրականացրած անձինք։ Դատապարտյալներից մի քանիսը, որոնք ձերբակալության ժամանակ խոշտանգումների են ենթարկվել,  ըստ Amnesty İnternational–ի, շտապ բժշկական օգնության կարիքն ունեն։ Առանց որեւէ նախապայմանների պետք է ազատ արձակվի նաեւ Ադրբեջանի ազգային ճակատ կուսակցության փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլին, քանի որ նա դատապարտվել է խոսքի եւ արտահայտման ազատության իր իրավունքից օգտվելու համար։ Amnesty İnternational–ը նրան հայտարարել է խղճի բանտարկյալ։
Հիշեցնենք, որ խոսքը «Նարդարանի գործ-1»–ի մասին է, որի շրջանակներում Բաքվի դատարանը երկարատեւ ազատազրկման դատավճիռներ էլ կայացրել «Մուսուլմանական միասնություն» շարժման առաջնորդ Թալեհ Բաղիրզադեի եւ եւս 17 մարդու նկատմամբ։

Международная организация Amnesty İnternational  призывает правительство Азербайджана расследовать нарушенные права на справедливый суд и факты пыток Тале Багирзаде и еще 17-ти человек.
Как сообщает contact.a, в заявлении AI сказано, что  полученные под пытками показания не могут считаться доказательствами, и эти люди должны быть освобождены. Amnesty İnternational считает также, что к ответственности должны быть привлечены лица, подвергшие верующих пыткам. Организация считает также, что неотложную медицинскую помощь должны получить Яхад Балакишиев, Шамиль Абдуллаев и Бахруз Аскеров, которые во время ареста подверглись пыткам. Безо всяких условий должен быть освобожден зампред ПНФА Фуад Гахраманлы, так как он осужден за применение своего права на свободу выражения. Организация объявила его узником совести.
Напомним, что речь идет о «Нардаранском деле -1», когда в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Аловсата Аббасова был вынесен приговор лидеру движения «Мусульманское единство» Тале Багирзаде и еще 17-ти подсудимым. Багирзаде был приговорен к 20-ти годам лишения свободы по обвинению в подготовке вооруженного захвата власти и изменение конституционного строя, а зампред оппозиционной партии Народного Фуад Гахраманлы – к 10-ти годам только за то, что в Фейсбуке поддержал справедливые требования нардаранцев. Остальные осуждены также на длительные сроки заключения.