Կարելի էր ավելի շուտ ազատ արձակել «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանին։ Այս մասին մարտի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունից պատգամավորի թեկնածու Էդգար Առաքելյանը։ Նա ցավակցություն է հայտնել Արթուր Սագսյանի ընտանիքին ու հարազատներին։
Ի պատասխան այն հարցի՝ արդյո՞ք «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը կդադարեցնի քարոզարշավը՝ կապված սգո արարողությունների հետ՝ Առաքելյանը նշել է. «Երեկվանից քարոզարշավի շրջանակներում միջոցառումներ չենք իրականացրել։ Ինչ վերաբերվում է գնահատականներին, կարծում եմ ամեն ինչ պարզ է։ Կարելի էր ավելի շուտ նրան ազատ արձակել եւ ուշադիր լինել նրա բուժման հարցին։ Նամանավանդ, երբ այդ մասին բազմիցս խոսվել է»։
Նախնական տվյալներով՝ Արթուր Սարգսյանը մարտի 15-ին մոտ 18։50-ին տեղափոխվել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն՝ «ճողվածք» ախտորոշմամբ։ Հենց նույն օրը նա վիրահատվել է։ Կեսգիշերին մոտ նա վերակենդանացման բաժանմունք է տեղափոխվել եւ միացվել արհեստական շնչառություն ապահովող շարքին։ Մարտի 16-ին, մոտ 15։40-ին արձանագրվել է Արթուր Սարգսյանի կլինիկական մահը։

Можно было пораньше выпустить на свободу «доставщика хлеба» Артура Саркисяна. Об этом на встрече с журналистами 17 марта заявил кандидат в депутаты от партии «Армянское возрождение» Эдгар Аракелян. Он выразил соболезнования семье и родным Артура Саркисяна.
В ответ на вопрос, приостановит ли временно партия «Армянское возрождение» агитационную кампанию в связи с траурными мероприятиями, Аракелян отметил: «Со вчерашнего дня мы не провели мероприятий в рамках агитационной кампании. Что касается оценок, думаю, все ясно. Можно было пораньше выпустить его на свободу и быть внимательнее к вопросу его лечения. Тем более что об этом многократно говорилось».
По предварительным данным, Артур Саркисян был доставлен около 18:50 15 марта в медцентр «Армения» с диагнозом «грыжа». В тот же день он был прооперирован. Однако после операции возникли проблемы с дыханием. Около полуночи он был переведен в реанимационное отделение и подключен к аппарату искусственного дыхания. Около 15:40 16 марта была констатирована клиническая смерть Саркисяна.