Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան խորհրդարանից պահանջել է բարձրացնել իր աշխատավարձը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Դա ամենաքիչն է, որ նրանք (պատգամավորները) կարող են անել»,- ասել է պետության ղեկավարը Մոզամբիկ կատարած այցի ընթացքում:
Լուլան չի հստակեցրել, թե ինչպիսի ավելացման մասին է խոսքը, եւ հույսը դրել է Կոնգրեսի կարծիքի վրա: «Այդ իրավունքը ապահովված է սահմանադրությամբ: 2002-ին նրանք խաբեցին ինձ եւ բարձրացրին միայն իրենց աշխատավարձերը»,- հավելել է Լուլա դա Սիլվան:
Նշենք, որ Բրազիլիայի նախագահի լիազորություններն ավարտվում են ընթացիկ տարվա վերջին, եւ աշխատավարձի ավելացումը կազդի ոչ թե նրա, այլ նոր նախագահ Դիլմա Ռուսեֆֆի վրա, ով հաղթանակ է տարել հոկտեմբերի 31-ի ընտրություններում:

Бразильский президент Луис Инасиу Лула да Силва требует от парламента поднять ему зарплату, сообщают РИА Новости .
«Это самое малое, что они (парламентарии) могут сделать», - заявил глава государства в ходе официального визита в Мозамбик.
Лула не уточнил, о каком объеме надбавок может идти речь, и положился на мнение конгресса.
«Это право обеспечено конституцией. В 2002 году они меня обманули и подняли зарплату только самим себе, парламенту», - добавил он.
Отметим, срок действия полномочий бразильского президента заканчивается в конце текущего года, и в случае принятия зарплаты национальным конгрессом Бразилии новые размеры финансирования коснутся уже не самого Лулы да Силвы, а его преемницы Дилмы Руссефф, одержавшей победу во втором туре президентских выборов 31 октября.