Ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ «Հայ ազգային կոնգրեսը» կոալիցիա է կազմել Սերժ Սարգսյանի հետ: Այսօր՝ մարտի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել «Ելք» դաշինքի առաջնորդներից Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը, թե Արցախի հարցը հնարավոր չէ լուծել առանց տարածքներ հանձնելու:
«Մադրիդյան սկզբունքներից են այսօր խոսում, բայց այդ սկզբունքներից երկուսն Ադրբեջանն արհամարհում է: Ադրբեջանն ասում է, որ պետք է թեյ խմի Ստեփանակերտում, Սեւանում: Այս պայմաններում տարածքների վերադարձ նշանակում է Ադրբեջանին մոտեցնել Ստեփանակերտին, Երեւանին, Սեւանին: Ես դեռ անցած տարվա ամռանն եմ Խորենացի փողոցում ասել, որ Ղարաբաղի հարցում ՀԱԿ-ը կոալիցիա է կազմել Սերժ Սարգսյանի հետ»,- ասել է նա;
Լրագրողների դիտարկմանը, թե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցի լուծման վերաբերյալ միշտ նույնն է եղել, նաեւ այն ժամանակ, երբ Նիկոլ Փաշինյանն էլ էր նրա համակիրներից, նա արձագանքել է. «Համաժողովրդական շարժումը կազմված է եղել 18 քաղաքական ուժերից, դրանցից միայն երկուսն են այսօր պաշտպանում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումը: 2008-2012թթ. Տեր-Պետրոսյանը երբեք չի հայտնել այդ դիրքորոշումը, կարող է միշտ եղել է այդ դիրքորոշման, բայց այդ ժամանակահատվածում այդ մասին չի բարձրաձայնել»:

По карабахскому вопросу Армянский национальный конгресс составил коалицию с Сержем Саргсяном. С таким заявлением на встрече с журналистами 30 марта выступил один из лидеров блока «Выход» Никол Пашинян, комментируя заявление первого президента Армении, лидера АНК Левона Тер-Петросяна о том, что карабахский вопрос невозможно решить без сдачи территорий.
«Сегодня говорят о Мадридских принципах, но два из них Азербайджан просто игнорирует. Баку говорит, что должен выпить чай в Степанакерте, на Севане. Сдача территорий в этих условиях означает приближение Азербайджана к Степанакерту, Еревану, Севану. Я еще в прошлом году на улице Хоренаци говорил о том, что карабахскому вопросу АНК составил коалицию с Сержем Саргсяном», - отметил Пашинян.
В ответ на замечание журналистов о том, что позиция Тер-Петросяна по решению данного вопроса всегда была одной и той же, и в то время, когда сам Пашинян был его сторонником, оппозиционер сказал: «Всенародное движение 2008 года охватило 18 политических партий, из них лишь две сегодня защищают позицию Тер-Петросяна. В 2008 – 2012 гг. глава АНК никогда не заявлял об этой позиции, возможно, он всегда ее придерживался, но в тот период времени первый президент Армении об этом громогласно не говорил».