Ռուսաստանը պատրաստ է հետայսու եւս նպաստել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան կարգավորման զարգացմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը:
«Ռուսաստանը պատրաստ է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման համար, օգնելու է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացմանը»,- ընդգծել է Մեդվեդեւը եւ հավելել. «Վերջին շրջանում որոշակի քայլեր են արվել. համաձայն եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ընկած է միջազգային իրավունքի հարթության վրա: Համապատասխան աշխատանքը տարվում է բոլոր ուղիներով»- հավելել է նա:
Խոսելով երկկողմ համագործակցության մասին՝ ՄԵդվեդեւը նկատել է, որ «լավ զարգանում են շփումները կառավարությունների, հասարակական կառույցների , բիզնեսի ուղղությամբ»:

Russia is ready to contribute to the development of Armenian-Azerbaijani relations and resolution of the Karabakh conflict, Russian President Dmitry Medvedev said at the meeting with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev.
Russia is ready to exert effort to ensure security in the region and assist development of relations between Azerbaijan and Armenia, he noted. “Recently certain steps have been taken. I agree that the Nagorno-Karabakh conflict should be settled in compliance with the norms of international law. The work is being done at all levels,” ITAR TASS quotes the Russian leader, promising his country’s assistance to the process.
Speaking of bilateral contacts Medvedev stressed that inter- governmental and business ties are dynamically developing.