Ճապոնիայում կտրուկ ավելացել են տնային եւ կորպորատիվ բունկերների պատվերները՝ Հյուսիսային Կորեայի միջուկային սպառնալիքի պատճառով:
«Թեեւ Ճապոնիան միակ երկիրն է, ով զգացել է միջուկային ռմբակոծության սարսափը Հիրոսիմայում եւ Նագասակիում, մինչ օրս նրանք ավելի քիչ ուշադրություն են դարձնում բունկերների պատրաստմանը: Համենայն դեպս՝ Շվեյցարիայի համեմատությամբ, որտեղ բունկերներ կան կինոթատրոններում, դպրոցներում ու շենքերում: Սա անթույլատրելի թեթեւամտություն է»,- ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ստորգետնյա բունկերների կառուցմամբ զբաղվող ընկերության նախագահ Նաոկո Օրիբեն:
Նա նշել է, որ եթե 2016 թվականին ընկերությունը ստացել էր կորպորոտիվ բունկերների պատրաստման երեք, իսկ տնային բունկերների՝ վեց պատվեր, ապա միայն ապրիլին ընկերությանը հաջողվել է հասնել տարեկան մակարդակին՝ ունենալով մեծ բունկերների երկու, իսկ տնային բունկերների՝ վեց պատվեր:

Заказы на установку домашних и корпоративных бункеров резко возросли в Японии на фоне роста угрозы со стороны Северной Кореи.
«Хотя Япония – единственная страна, испытавшая на себе ужас атомных бомбардировок Хиросимы и Нагасаки, японцы до сих пор проявляли мало интереса к созданию бункеров дома или в своей компании. Во всяком случае, по сравнению со Швейцарией, где бункеры существуют в кинотеатрах и на станциях, в школах и частных домах. Это недопустимое легкомыслие», — сказала РИА Новости Наоко Орибэ — президент компании, конструирующей подземные бункеры в домах и на предприятиях.
Такая оговорка необходима, чтобы понять: абсолютные цифры пока выглядят скромно в сравнении с темпом роста продаж. Если в 2016 году компании поступили три заказа на строительство корпоративных бункеров вместимостью до 100 человек и шесть заказов на домашние бункеры, рассчитанные на 13 человек, то только за один апрель компании удалось достичь годового уровня продаж – два заказа на большие бункеры и шесть на домашние.