Մարոկկոյի խորհրդարանը չորեքշաբթի հավանության է արժանացրել վարչապետ Սադէդդին ալ Ուսմանի կոալիցիոն կառավարությանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախարարների նոր կաբինետն ստացել է մեծամասնության աջակցությունը՝ 208 կողմ, 91 դեմ հարաբերակցությամբ: Քվեարկությունից առաջ վարչապետն ասել է, որ կառավարության առաջնահերթություններից է լինելու պետական ապարատի բարեփոխումը, կրթական համակարգի վերափոխումը եւ քաղաքացիների տնտեսական վիճակի միջեւ առկա տարբերությունների վերացումը: Նա նաեւ խոստացել է պահպանել միգրանտների իրավունքները:
Մարտին Մարոկկոյի թագավոր Մուհամմեդ VI-ը փոխել էր երկրի վարչապետին եւ կարգադրել նոր կառավարություն ձեւավորել: Նման որոշումը պայմանավորված էր նրանով, որ հոկտեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկրում կառավարություն չէր ձեւավորվել:

Марокканские парламентарии в среду большинством голосов одобрили новый состав коалиционного правительства премьер-министра Саадэддина аль-Усмани, передает РИА Новости   со ссылкой на агентство Ассошиэйтед Пресс.
Новый кабинет министров во главе с аль-Усмани поддержали 208 законодателей, против выступил 91, 40 воздержались. Перед голосованием премьер страны подчеркнул, что приоритетами правительства будет реформирование чиновничьего аппарата, реструктуризация образовательной системы и уменьшение различий в экономическом положении граждан. Он также пообещал гарантировать соблюдение прав мигрантов и обеспечить им доступ к образованию и медицинской помощи.
В марте король Марокко Мухаммед VI сменил премьер-министра страны и поручил сформировать правительство новому премьеру Саадэддину аль-Усмани, который является главой парламентской группы умеренной исламистской «Партии справедливости и развития» (ПСР). Решение о смене премьера было продиктовано тем, что после проведения парламентских выборов в октябре правительство страны так и не было сформировано.