Լրատվամիջոցների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Միկլոշ Հարաշտին նախատեսում է սեպտեմբերի 7-11-ը Բաքվում քննարկել խոսքի ազատության հետ կապված իրավիճակը,- հաղորդում է 1news.az-ը։
Այցի շրջանակներում Հարաշտին Բաքվում կքննարկի ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հետ կապված իրավիճակը, կհանդիպի Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց, ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչների, Բաքվում ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Ադրբեջանում ԶԼՄ-ների ազատության հետ կապված հարցերը, մասնավորապես ձերբակալված բլոգերների ու Ադրբեջանում արևմտյան ռադիոկայանների հեռարձակման դադարեցման հարցերը վերջերս Բաքու կատարած իր այցի ժամանակ բարձրացրել էր նաև Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան։ «Մենք ներկայացրել ենք այդ հարցերը Ադրբեջանի նախագահին և կարծում եմ, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության շրջանակներում և խթանի խոսքի ազատության սկզբունքների ապահովմանը»,- հայտարարել էր Բրայզան։

OSCE Representative on Freedom of the Media Miklos Haraszti on September 7-11 intends to discuss the freedom of speech in Baku. Within the framework of the visit Haraszti will meet with Azeri officials, OSCE member-states’ Ambassadors to Baku and NGO representatives.
NEWS.am reported earlier that Matthew Bryza, U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, OSCE Co-Chair, during his visit to Baku expressed concern about termination of western radio-broadcasting in Azerbaijan as well as the bloggers’ arrest. “We have put the points before the President Ilham Aliyev and suppose this problem should be solved within the frames of Azerbaijani citizens rights’ protection and give an incentive to provision of the freedom of speech principles,” Bryza said.