Էներգետիկայի, ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում փոխգործակցության, ինչպես նաեւ ԵՏՄ-ի հետ Մոլդովայի համագործակցության հարցերը քննարկվել են ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի զրույցի ընթացքում, լրագրողներին հայտնել են ռուսական պատվիրակությունից, որը ՌԴ վարչապետին ուղեկցում է Ստամբուլում ընթացող Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Քննարկվել է ռուս-մոլդովական հարաբերությունների զարգացման հարցը՝ շեշտադրում կատարելով առեւտրատնտեսական ոլորտում, էներգետիկայի [ոլորտում] փոխգործակցության վրա»,- ասել է պատվիրակությունում աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ Մեդվեդեւը եւ Դոդոնը քննարկել են մի շարք էներգետիկ նախագծեր եւ ռուս-մոլդովական համագործակցությունը ագրոարդյունաբերական համալիրի շուրջ: ՌԴ վարչապետը հետաքրքրություն է արտահայտել այն հարցում, որ Մոլդովայի կառավարությունն ավելի ակտիվորեն զբաղվի ՌԴ հետ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության կոնկրետ հարցերի լուծմամբ:
«Դոդոնը հաստատել է Մոլդովայի հետաքրքրվածությունը ԵՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակի հարցում եւ արտահայտվել է ԱՊՀ-ի շրջանակում Քիշնեւի աշխատանքի ակտիվացման օգտին»,- ասել է աղբյուրը:

Взаимодействие в сфере энергетики, АПК, а также сотрудничество Молдавии с ЕАЭС обсуждалось в ходе беседы премьер-министра РФ Дмитрия Медведева с президентом Молдавии Игорем Додоном, сообщили журналистам в российской делегации, сопровождающей главу правительства РФ на саммите Организации Черноморского экономического сотрудничества в Стамбуле,  передает ТАСС
«Обсуждалось развитие российско-молдавских отношений с акцентом на торгово-экономическую сферу, взаимодействие (в области) энергетики», - сказал источник в делегации.
По его словам, Медведев и Додон обсудили ряд энергетических проектов и российско-молдавское сотрудничество в АПК. Глава правительства РФ выразил заинтересованность в том, чтобы правительство Молдавии более активно занималось решением конкретных вопросов торгово-экономического взаимодействия с РФ.
«Додон подтвердил также заинтересованность Молдавии статуса наблюдателя в ЕАЭС, высказался за активизацию работы Кишинева в рамках СНГ», - сказал источник.