Եվրամիությունը ցավակցում է Մեծ Բրիտանիային Մանչեսթերի ահաբեկչության կապակցությամբ եւ մտադիր է նրա հետ միասին պատասխան հարված հասցնել ահաբեկչությանը: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հայտարարությունում:
«Խորապես ցավակցում եմ վարչապետ Մեյին եւ բրիտանացի ժողովրդին: Այսօր մենք սգում ենք ձեզ հետ միասին: Վաղը մենք կողք կողքի մասին պատասխան հարված կհասցնենք նրանց, ովքեր ձգտում են կործանել մեր ապրելակերպը»,- հայտարարել է Յունկերը:
Նա նշել է, որ ահաբեկիչները թերագնահատում են ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի դիմացկունությունը: «Այդ վախկոտ հարձակումները միայն կամրապնդեն միասին աշխատելու մեր պատրաստակամությունը՝ նման ստոր գործողություններ կատարողներին կործանարար հարված հասցնելու համար»,- ասված է հայտարարությունում:
Երկուշաբթի երեկոյան «Մանչեսթեր Արենա» համերգային համալիրում, որտեղ ելույթ էր ունենում ամերիկյան երգչուհի Արիանա Գրանդեն, նախնական տեղեկություններով՝ ահաբեկչություն է տեղի ունեցել: Վերջին տվյալներով՝ 22 մարդ զոհվել է, որոնց թվում՝ երեխաներ, շուրջ 50 վիրավոր կա:

Евросоюз соболезнует Великобритании в связи с терактом в Манчестере и намерен вместе с ней нанести ответный удар терроризму, говорится в заявлении председателя Еврокомиссии Жан-Клода Юнкера, передает РИА Новости
«Я выражаю мои глубочайшие соболезнования премьер-министру (Великобритании Терезе) Мэй и британскому народу. Сегодня мы скорбим с вами. Завтра мы будем бок о бок с вами наносить ответный удар тем, кто стремится разрушить наш образ жизни», — заявил Юнкер.
Он отметил, что террористы недооценивают устойчивость ЕС и Великобритании.
«Эти трусливые нападения только укрепят нашу готовность работать вместе, чтобы нанести поражение исполнителям таких подлых действий», — говорится в коммюнике.
В понедельник вечером в концертном комплексе «Манчестер Арена», где проходил концерт американской певицы Арианы Гранде, по предварительной информации, произошел теракт. По последним данным, погибли 22 человека, среди которых есть дети, около 50 получили ранения.