Սիրիայում դեէսկալացիայի գոտում իրավիճակը գնահատվում է կայուն. Ռուսաստանը օրվա մեջ հրադադարի ռեժիմի խախտման ութ դեպք է արձանագրել, Թուրքիան՝ չորս դեպք: Այս մասին նշվում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության մեջ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Դեէսկալացիայի գոտիներում իրավիճակը կայուն է գնահատվում: Մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի պահպանության հարցով ռուս-թուրքական համատեղ հանձնաժողովը մեկ օրվա ընթացքում Ռուսական մասում կրակոցների ութ դեպք է արձանագրել. երկուսը՝ Լաթաքիայում, երեքը՝ Դամասկոսում, մեկական՝ Հոմսում, Հալեպում եւ Դերայում: Թուրքական մասում արձանագրվել է չորս խախտում՝ երկուական Հալեպում եւ Դերայում», -նշվում է տեղեկատվության մեջ:
Մեծ մասը անկանոն կրակոցներ են, որնք արձակվել են «Ջեբհատ ալ Նուսրայի» եւ «Իսլամական պետության» գորհայինների կողմից վերահսկվող սպառազինություններից:

Обстановка в зонах деэскалации в Сирии оценивается как стабильная, Россия за сутки зафиксировала восемь нарушений режима прекращения огня, Турция — четыре, говорится в информационном бюллетене Минобороны РФ, передает РИА Новости.
«Обстановка в зонах деэскалации оценивается как стабильная. Российской частью представительства совместной российско-турецкой комиссии по рассмотрению вопросов, связанных с фактами нарушений режима прекращения боевых действий, за сутки зафиксировано восемь случаев стрельбы в провинциях: Латакия – два, Дамаск – три, Хама – одно, Деръа – одно и Алеппо – одно. Турецкой частью представительства зафиксировано четыре нарушения, из них в провинциях: Алеппо – два и Деръа – два», — говорится в бюллетене.
Отмечается, что большинство случаев беспорядочной стрельбы из стрелкового вооружения установлены в районах, подконтрольных боевикам террористических группировок «Джебхат ан-Нусра» и «Исламское государство».