Բրազիլիայի դատարանը 12 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ֆինանսների նախկին նախարար Անտոնիո Պալոչիին կոռուպցիայի ու փողեր լվանալու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Պալոչին, որը ֆինանսների նախարար է եղել նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվիայի օրոք ու աշխատակազմի ղեկավար՝ Դիլմա Ռուսեֆի օրոք, դատավճռից հետո ավելի շատ ճնշման տակ կհայտնվի՝ ժամկետը կրճատեու համար դատախազի հետ գործարք համաձայնեցնելու հարցում։
Ակնկալվում է, որ գործարքի մասին կհայտարարվի սեպտեմբերին։ Պալոչին առաջարկել է մանրակրկիրտ տվյալներ ներկայացնել փողերի լվացման ու «օտկատների» սխեմաների մասին, այդ տվյալները կարող են ազդել 2018-ի նախագահական ընտրություններում Լուլա դե Սիլվեի հաղթանակի հավանականության վրա։
Նշենք,որ նախկին նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դե Սիլվան առաջատար է Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնին հավակնող թեկնածուների շարքում։ Հիմա նրա անունը հիշատակվում է մի քանի քրեական գործերում , որոնք կոռուպցիայի հետ առնչություն ունեն։ Նա հերքում է բոլոր մեղադրանքները՝ դրանք համարելով քաղաքական հետապնդում։

Бразильский суд приговорил бывшего министра финансов Антонио Палоччи к 12 годам тюрьмы за коррупцию и отмывание денег, передает Reuters.
Решение суда оказывается еще большее давление на Палоччи, который был министром финансов при президенте Луисе Инасиу Лула да Сильве и главой администрации при Дилме Русефф, чтобы достичь сделки  с прокурором для сокращения срока.
Ожилается, что о сделке будет заявлено в сентябре. Палоччи предложил представить детальные данные по схеме откатов, которые могут повлиять на шансы Лула да Сильве в президентских выборах 2018 года.
Отметим, что бывший президент Луис Инасиу Лула да Сильва  лидирует по популярности среди претендентов на пост президента Бразилии в 2018 года. В настоящее время его имя фигурирует в несколько уголовных делах, связанных с коррупцией. Сам он все обвинения отрицает, считая их политическим преследованием.