ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառում CNN լրատվական կայքի դեմ դատական հայց ներկայացնելու հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնել է CBS հեռուստաընկերությունը՝ շարադրելով ու մեկնաբանելով նախագահի արտահայտությունները Հանրապետական կուսակցության օգտին դրամահավաքի համար կազմակերպված ընդունելության ժամանակ՝ Վաշինգտոնում նրա սեփական հյուրանոցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
ՄԻջոցառումը մամուլի համար փակ էր, բայց CBS-ի խոսքով,. Թրամփի ելույթի աուդիոձայնագրությունը գտել ու ուրբաթ տարածել էր The Intercept ցանցային պարբերականը։
Ըստ հրապարակման, ԱՄՆ նախագահը իր 40 րոպեանոց ելույթում կոպիտ ծաղրել է CNN-ը ու նրա ղեկավարությանը՝ նախագահ Ջեֆ Զաքերի ղեկավարությամբ։ Ղեկավարությունը, նրա կարծիքով, «խայտառակ ձեւով» փչացրել է իր հեռուստաընկերության ապրանքանիշը։
«Նրանք իսկապես անազնիվ մարդիկ են,- ասել է մասնավորապես Թրամփը,- Գո՞ւցե դատի տամ նրանց։ Այսինքն, ես լսել եմ՝ Ջեֆ Զաքերը շուտով հրաժարական է տալու։ Սարսափելի մարդիկ են»։ «Եթե այստեղ դահլիճում կան իրավաբաններ, որոնք համարում են, որ մենք հայցի համար լավ հիմքեր ունենք․․․ Ես օրինակ այդպես եմ համարում։ Այ դա զվարճալի կլիներ»,- հավելել է ԱՄՆ նախագահը։
CBS –ը հիշեցնում է,որ ընդունելությանը մասնակցելու համար հյուրերից յուրաքանչյուրը 35 հազար դոլար է վճարել, իսկ հանրապետական կուսակցության համար ընդհանուր հավաքված գումարը պետք է կազմի մոտ 10 մլն դոլար։

Президент США Дональд Трамп не исключает подачи судебного иска против новостного телеканала CNN. Об этом в пятницу сообщила телекомпания CBS, излагая и комментируя высказывания главы американской администрации на приеме для сбора средств в пользу Республиканской партии США, устроенном 28 июня в его собственном отеле в Вашингтоне, передает ТАСС.
Мероприятие было закрытым для прессы, но, по словам CBS, аудиозапись выступления Трампа добыло и в пятницу же распространило сетевое издание The Intercept.
Согласно публикации, президент США в 40-минутной речи резко высмеивал CNN и нынешнее руководство канала во главе с президентом Джеффом Закером. Оно, на его взгляд, «позорно» испортило бренд своей телекомпании.
«Это реально нечестные люди, - сказал, в частности, Трамп. - Может, в суд на них подать? То есть это же сплошная липа, Джефф Закер, как я слышал, скоро уволится. Кошмарные люди». «Если здесь в аудитории есть юристы, считающие, что у нас хорошие основания для иска... Я вот как раз так считаю. Вот была бы потеха!», - добавил американский лидер.
CBS напоминает, что участие в приеме обходилось гостям в $35 тыс. на человека, а общий сбор в республиканскую партийную кассу должен был составить около $10 млн.