Եվրամիությունը Մեծ Բրիտանիայից պահանջել է ճանաչել Լոնդոնին ներկայացված իր բազամամիլիարդանոց ֆինանսական պահանջները` ԵՄ կազմից երկրի առաջիկա դորս գալու հետ կապված:
Ապագա հարաբերությունների շուրջ բանակցությունները 2 կողմերի միջեւ կարող են սկսվել միայն այն բանից հետո, երբ առաջընթացի հասնեն 3 խոշոր հարցերում` Մեծ Բրիտանիայում ԵՄ քաղաքացիների կարգավիճակի, Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Լոնդոնին ներկայացված ֆինանսական պահանջների, հայտարարել է Brexit-ի հարցով բանակցություններում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Միշել Բարնիեն` Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է DW-ն:
Նրա խոսքով` այս թեմաները անքակտելիորեն կապված են միմյանց: «Այս թեմաներից մեկի կամ երկուսի առաջընթացն անբավարար կլինի, որպեսզի մեզ թույլ տանք անցնել մեր ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ բանավեճին»,- զգուշացրել է Բարնիեն` ընդգծելով, որ Մեծ Բրիտանիային ներկայացված ֆինանսական պահանջները «փրկագին» չեն: Խոսքը այն ֆինանսական պարտավորությունների մասին է, որոնք Լոնդոնը ստանձնել է ԵՄ-ին անդամակցելիս, պարզաբանել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Մինչեւ հիմա Բրյուսելը խոսում է 40-ից մինչեւ 100 մլրդ եվրոյի մասին: Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը, սակայն, հուլիսի 11-ին դարձյալ մերժել է նման պահանջները եւ այդ գումարը «ժանտաժ» անվանել: Առաջիկա երկուշաբթի` հուլիսի 17-ին, Բրյուսելի եւ Լոնդոնի միջեւ տեղի կունենա Brexit-ի հարցով բանակցությունների առաջին ռեալ ռաունդը:

Евросоюз потребовал от Великобритании признать его многомиллиардные финансовые претензии к Лондону за предстоящий выход страны из состава ЕС.
Переговоры о будущих отношениях между обеими сторонами могут начаться лишь после того, как будет достигнут прогресс по трем крупным вопросам - статусу граждан ЕС в Великобритании, Северной Ирландии и финансовым претензиям к Лондону, заявил глава делегации ЕС на переговорах по Brexit Мишель Барнье на пресс-конференции в Брюсселе, передает DW.
По его словам, эти три темы неразрывно связаны друг с другом. «Прогресса по одной или двум из этих тем будет недостаточно для того, чтобы позволить нам перейти к дискуссиям о наших будущих отношениях», - предупредил Барнье. Он подчеркнул, что финансовые претензии к Великобритании не являются требованием «выкупа». Речь идет о финансовых обязательствах, которые Лондон принял на себя во время членства в ЕС, пояснил глава делегации Евросоюза.
До сих пор Брюссель называл суммы от 40 до 100 млрд евро. Министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон, однако, 11 июля вновь отверг подобные требования и назвал эти суммы «шантажистскими». В ближайший понедельник, 17 июня, состоится первый реальный раунд переговоров между Брюсселем и Лондоном по Brexit.