Դատարանը Բրազիլիայի նախկին նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլու դա Սիլվային դատապարտել է 9.5 տարի ժամկետով ազատազրկման՝ նրան մեղավոր ճանաչելով կոռուպցիայի գործով: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Նախկին նախագահին ու նրա կնոջը մեղադրում են հանգստավայրային Գուարուժա քաղաքում իրենց շքեղ տունը չհայտարարագրելու եւ OAS շինարարական ընկերությունից 747.8 հազար դոլար վերցնելու մեջ՝ Petroleo Brasileiro պետական ընկերության հետ միասին պայմանագրեր ստանալու գործում օգնելու դիմաց:
Դե Սիլվայի փաստաբանները մտադիր են բողոքարկել վճիռը: Մինչ բողոքի քննարկումը նախկին նախագահն ազատության մեջ կմնա:

Суд приговорил бывшего президента Бразилии Луиса Инасио Лулу да Силву к 9,5 годам тюрьмы, признав его виновным в коррупции, передает BBC
Экс-президента и его супругу обвиняли в том, что они не задекларировали роскошный пентхаус в курортном городе Гуаружа и незаконно получили 747,8 тыс. долларов от строительной компании OAS в обмен на содействие в получении контрактов с государственной компанией Petroleo Brasileiro.
Адвокаты Да Силвы намерены подать апелляцию на решение суда. До ее рассмотрения бывший президент будет находиться на свободе.