էներգետիկ վամպիրների հետ հարաբերություններում սեփական ժամանակն ու ուժերը  ներդնելով կարող եք կորցնել ձեր ամբողջ  էներգիան։ Եթե նման հարաբերությունները մշտապես  քայքայում են ձեզ, ուրեմն ավելի լավ է հրաժարվեք դրանցից։ Նման եզրակացության են հանգել Փենսիլվանիայի համալսարանի հոգեբանները։
Խոսքն այն մասին չէ, որ բացասական զգացմունքներից պետք է առհասարակ խուսափել, բուդդայական վանականների նման։ Նույնիսկ բարկությունը երբեմն կարող է օգտակար լինել, սակայն ոչ միշտ։ Չէ որ բացասական զգացմունքները քայքայում են ոչ միայն այն մարդուն, ով զգում է դրանք ։ Նման մարդկանց հետ յուրաքանչյուր շփումը թույնի կաթիլներ  կուլ տալու նման է։
Այս ճակատամարտում հաղթելու միակ ձևը երբեմն պարզապես դրանից հրաժարվելն է, հակառակ դեպքում կարող եք հայտնվել փակուղում։ Ժամանակն ու էներգիան ծախսեք այնպիսի մարդկանց ու նախագծերի վրա, որոնք բարելավում են կյանքը։ Սակայն հաշվի առեք, որ էներգետիկ վամպիրներից բաժանվելը բարդ է, քանի որ նրանք լավ ստրատեգներ են, մարդկանց իրենց կողքին պահելու տեսակետից։

Инвестирование своего времени и сил в отношения с «энергетическими вампирами» чревато полной потерей вашей энергии. Иногда затраты имеют значение. Много времени уходит на социальные отношения, они бывают разными в разный период времени, но если они постоянно разрушают вас, то нужно отпустить их. К такому выводу пришли специалисты Центра позитивной психологии при Университете Пенсильвании, передает Planet-today.
Речь не идет о том, что отрицательных эмоций не должно быть вообще, ведь вы не буддийский монах в медитации. Даже гнев иногда может быть полезен, однако, ключевое слово здесь – иногда. Ведь негативные эмоции разрушают только человека, ощущающего их. Каждое взаимодействие с таким типом людей является эквивалентом глотания яда и ожидания смерти другого человека.
Добавьте все, что доставляет радость, и попытайтесь победить в этой битве, просто отказавшись от нее, иначе это чревато тупиком, откуда обессиленному человеку выйти сложно. Тратьте время и энергию на людей и проекты, которые улучшают жизнь. Однако надо учесть, что расставаться с «энергетическими вампирами» сложно, ибо они хорошие стратеги, в плане удержания людей возле себя.