Սուլու հարավային նահանգում Ֆիլիպինների կառավարական բանակը մարտի է բռնվել «Աբու Սայաֆ» ահաբեկչական խմբավորման հետ։ Զոհվել է յոթ մարդ, այդ թվում երկու կառավարական զինծառայող ու հինգ զինյալ, շատերը վիրավորում են ստացել, փոխանցում է «Սինհուան»։
Սուլուի համատեղ մարտախմբի հրամանատար Չիրիլիտո Սոբեհանան հայտնել է, որ առավոտյան ժամը չորսին փոխհրաձգության է սկսվել ծովային դեսանտի ու «Աբու Սայաֆ»-ի 30 զինյալների միջեւ՝ պատանդներին ազատելու գործողության ընթացքում։ Մարտը տեւել է ավելի քան մեկ ժամ, բայց դրա ավարտից հետո պատանդների հայտնաբերել չի հաջողվել։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ին «Աբու Սայաֆ»-ի զինյալները պատանդառել են չորս գյուղացիների՝ հայտնելով, որ կսկսեն կտրել պատանդների գլուխները, եթե մինչեւ օգոստոսի 10-ը, ժամը 15։00-ն չստանան փրկագինը։

В южной провинции Сулу правительственная армия Филиппин вступила в бой с террористической группировкой «Абу-Сайяф». Погибли семь человек, включая двух правительственных военнослужащих и пятерых боевиков «Абу-Сайяф», многие получили ранения, передает Синьхуа.
Как заявил Чирилито Собехана, командующий совместной боевой группой Сулу, примерно в четыре часа утра морской десант вступил в перестрелку с 30 вооруженными боевиками «Абу-Сайяф» в ходе операции по освобождению заложников. Бой длился более часа, но после его завершения заложников обнаружить не удалось.
Напомним, что 15 июля боевики «Абу-Сайяф» взяли в заложники четырех человек из местной деревни, заявив, что начнут отрубать заложникам головы, если не получат выкуп до 15:00 10 августа.