Ջավախքի ռուսական ռազմակայանի հետ տեղի որոշ բնակիչներ ունեցել են շփումներ, բայց դրանք եղել են անձնական բնույթի: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը, որը մեկնաբանել է Wikileaks-ի հրապարակած Վրաստանում ամերիկյան դեսպան Ջոն Թեֆթի 2007թ. հուլիսի հաղորդագրությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը էթնիկ բախումներ է սադրում Վրաստանի հայաբնակ Ջավախքում:
Հրապարակման մեջ նաեւ նշվում է, որ հայ համայնքի ղեկավարներն ու քաղաքական ակտիվիստները հաստատել են տեղեկությունները, թե ռուսական կառավարությունը ֆինանսավորում է ծայրահեղ ազգայնական էթնիկ հայերին: Մինասյանը նշում է, որ տվյալ դեպքում խոսք չի եղել Վրաստանում չգրանցված հայկական «Վիրք» կուսակցության մասին:
«Բացի այդ, քանի որ պաշտոնական Երեւանը շատ լուրջ քաղաքական ազդեցություն ունի Ջավախքի հասարակական-քաղաքական շարժումների վրա` Ջավախքում որեւէ լուրջ շարժումներ չեն եղել: Փորձերի մասին եւս տեղեկություններ չկան: Նույնիսկ, եթե ռուսական հատուկ ծառայությունները փորձեին ազդել տեղի բնակչության վրա` ամեն ինչ կկասեցվեր պաշտոնական Երեւանի գործողություններով»,- կարծում է Մինասյանը:
Նա վստահ է, որ ռուսական հատուկ ծառայությունների սադրանքները Ջավախքում ուղղված կլինեին առանձին քաղաքական շարժումների վրա, բայց ոչ «Միացյալ Ջավախքի» կամ «Վիրքի» վրա:
«Ակնհայտ է, որ Ջավախքի ռուսական ռազմակայանը կարեւոր քաղաքական եւ տնտեսական գործոն էր տարածաշրջանում, քանի որ տեղի բնակչության գլխավոր գործատուն էր: Հետեւաբար` ռուսական հատուկ ծառայությունների համար հեշտ էր գտնել առանձին մարդկանց տեղի բնակչությունից` էթնիկ բախումներ սադրելու համար», - նշեց Մինասյանը:
NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ Wikileaks-ի հրապարակած փաստաթղթում Վրասանում ԱՄՆ դեսպանը նշում էր, որ «Թբիլիսիի եւ Ախալքալաքի պաշտոնյաները հաստատել են, թե ռուսական կառավարությունը ֆինանսավորում է ծայրահեղ ազգայնականների` բազմաէթնիկ եւ քաղաքականապես փխրուն տարածաշրջանն ապակայունացնելու նպատակով: Լարվածությունը գագաթնակետին է հասել 2006թ. գարնանը, երբ Ախալքալաքում տեղի ունեցան բողոքի ցույցեր, իսկ Ծալկայում հայ սպանվեց: Ախալքալաքից ռուսական ռազմակայանի դուրս բերումից հետո լարվածությունը թուլացել է, ինչը հիմք է տալիս վստահել վրացական ղեկավարության պնդումներին, որ սադրանքների հեղինակները կապ են ունեցել ռուսական ռազմակայանի հետ».

Естественно, что определенные лица из числа местного населения Джавахка имели контакты с российской военной базой, но эти контакты были личного рода. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян, комментируя опубликованную Wikileaks депешу американского посла в Грузии Джона Теффта за июль 2007 года, в которой тот обвиняет Россию в провоцировании этнических столкновений в армянонаселенном регионе Грузии – Джавахке.
Касаясь той части публикации, в которой отмечается, что главы местных общин и политические активисты подтвердили информацию финансирования российским правительством радикальных националистов, этнических армян, Минасян отметил, что в данном случае, речь не заходила о незарегистрированной в Грузии армянской партии «Вирк»: «Более того, в силу факта очень серьезного политического влияния официального Еревана на общественно-политические движения в самом Джавахке, каких-то серьезных движений в Джавахке не было. Хотя сведений о таких попытках нет, но даже если бы российские спецслужбы попытались повлиять на местное население, то все пресеклось бы действиями официального Еревана».
По мнению Минасяна, если же  в Джавахке имело место подстрекательство со стороны российских спецслужб, то они были  направлены на отдельные политические движения, но никак не в отношении «Единого Джавахка» или «Вирка».
«Очевидно, что своей значимостью российская военная база в Джавахке была  важным политическим  и экономическим фактором в регионе, так как являлась главным работодателем для местного населения. Следовательно, для российской спецслужбы было вполне легко найти каких-то отдельных представителей из числа местного населения для провоцирования  этнических столкновений», - отметил Минасян.
Как ранее сообщало Новости Армении - NEWS.am, в опубликованной Wikileaks депеше американского посла  в Грузии отмечалось: «официальные лица в Тбилиси и Ахалкалаки, а также главы местных общин и политические активисты подтвердили, что российское правительство финансирует радикальных националистов, этнических армян, с целью дестабилизации этого мульти-этнического и политически хрупкого региона.
Напряжение достигло пика весной 2006 года в ходе бурных демонстраций в Ахалкалаки и последовавшего за ним убийства этнического армянина в Цалке.  После вывода российской военной базы из Ахалкалаки напряжение там немного снизилось, что дает повод доверять утверждениям грузинского руководства о том, что оно было спровоцировано элементами, связанными с российской базой».