Գերմանիայի իշխանությունները հրաժարվել են Թուրքիայի պահանջով սառեցնել ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի՝ Գերմանիայում բնակվող կողմնակիցների հաշիվները, հաղորդում է Spiegel պարբերականը։
Պարբերականի տվյալներով՝ համապատասխան նոտան Անկարան Բեռլինին հղել է 2017 թվականի սկզբին։ Գերմանիայի ԱԳՆ-ից պատասխանը ստացվել է հունիսի վերջին։ Spiegel-ի փոխանցմամբ՝ պատասխանում ասվում է, թե նշված անձանց հաշվեհամարները վերահսկողության տակ վերցնելու համար «իրավական հիմքը բացակայում է»։
Ավելի վաղ Գերմանիայի ՆԳՆ-ն հաստատել էր, որ թուրքական կողմը մի քանի տարվա ընթացքում շուրջ 6 հազար հարցում է հղել՝ Գերմանիայում բնակվող Գյուլենի կողմնակիցներին արտահաձնելու համար։ Այդ հարցումները չեն բավարարվել։

Germany has rejected a formal request from Turkey to freeze assets of members of the network of U.S.-based cleric Fethullah Gulen, accused by Ankara of orchestrating last year’s failed coup, Reuters reported quoting Germany’s Spiegel magazine.
Without naming its sources, the magazine said the Turkish government had asked the Foreign Ministry in Berlin at the end of April to freeze the assets of the Gulen organisation and its members in Germany. It attached a list with 80 names, it said.
The German government officially rejected the request at the end of June, telling Ankara there were no legal grounds for Germany’s financial watchdog BaFin to crack down on the Gulen movement and its supporters, the report said.