«Մեծ Քուրդիստանի» ստեղծումը լիովին բացառվում է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուսական փորձագետ Կարինե Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով՝ ավելին, Թուրքիայի քրդերը այժմ պնդում են, որ երկրի ամբողջականությունը պահպանվի, նրանք ցանկանում են միայն մշակութային ինքնավարություն:
«Նման պահանջ ունեն նաեւ Սիրիայի քրդերը: Նրանք հենց մշակութային ինքնավարություն են ուզում՝ գիտակցելով, որ մեծ պահանջները կարող են մեծ խնդիրների հանգեցնել: Սակայն Թուրքիան չի ցանկանում թույլ տալ նաեւ քրդերի մշակութային ինքնավարությունը: Թուրքիան այժմ փորձում է այնպես անել, որ ոչ ոք ուշադրություն չդարձնի իր եւ Ադրբեջանի համատեղ զորավարժություններին, Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանում տարածքում թուրք հրահանգիչների փաստացի տեղակայմանը»,-նշել է Գեւորգյանը:
Իրաքի Քուրդիստանի հանրաքվեի արդյունքներն, ըստ փորձագետի, խիստ շահարկվում են: «Շահարկման մասնակիցները տարբեր են, դա է Իրանն է ու Թուրքիան: Հանրաքվեն ինքնին չի նշանակում Իրաքի Քրդստանի ղեկավարության կողմից որեւէ հրատապ  գործողություն: Հետեւաբար, կարծում եմ, որ այս թեմայի շահարկումըը ձեռնտու չէ»,-ասել է Կարինե Գեւորգյանը:
Թուրքիան Քուրդիստանի տարածում 6 ռազմական բազա ունի:
«Թուրքիան արտաքնապես է դեմ հանրաքվեին, քանի որ լավ հարաբերություններ ունի նրանց հետ: 2014-ին նրանք Քուրդիստանի տարածքից նավթի մատակարարման պայմանագիր ստորագրեցին:  Ճիշտ է, հիմա էրդողանը սպառնում է չեղյալ համարել այն, բայց տեսնենք՝ կանի նա արդյոք դա»,-ասել է փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ Իրաքի Քուրդիստանի հանրաքվեի մասնակիցների ավելի քան 93 տոկոսը քվեարկել է անկախության օգտին:

Создание «Великого Курдистана» полностью исключается. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила российский эксперт Карине Геворкян.
Более того, по ее словам, курды Турции сейчас настаивают на целостности страны, они хотят  лишь культурной автономии. «Точно такое же требование у сирийских курдов. Они хотят именно культурной автономии, понимая, что большие запросы могут привести к большим проблемам. Но Турция не хочет допустить и культурной автономии курдов. Турция сейчас пытается сделать так, чтобы никто не обращал внимания на ее совместные учения с Азербайджаном, на фактическое размещение турецких инструкторов на территории Нахичевана и основного Азербайджана», - отметила Геворкян.
Результаты референдума в Иракском Курдистане, согласно эксперту, сильно «перегреваются». «Участники этого перегрева разные – это и Иран, и Турция. Сам по себе референдум не означает каких-то немедленных действий со стороны руководства Иракского Курдистана. Поэтому я считаю, что перегрев этой темы крайне невыгоден», - сказала Карине Геворкян.
Сама Турция, напомнила она, на территории Иракского Курдистана держит 6 военных баз. «Лукавства там масса. По внешнему контуру Турция выступает против этого референдума, а так у них достаточно хорошие отношения. В 2014 году они заключили договор о поставках нефти с территории Иракского Курдистана в обход Багдаду. Правда сейчас Эрдоган пригрозил разорвать этот договор, но посмотрим, действительно разорвет ли он его», - заметила эксперт.
Ситуация, добавила она, сильно перегрета по внешним контурам на международной арене. «Кого-то этим пугают, в том числе пытаясь ввести в заблуждение русских, да и всех остальных в регионе. А так будут сотрудничать с Иракским Курдистаном и турки, и иранцы. Понятно, что и американцы, которые осудили этот референдум, неслучайно построили в Эрбиле одно из самых больших посольств», - подытожила Карине Геворкян.
Напомним, что более 93% участников референдума в Иракском Курдистане проголосовали за независимость.