Իրաքի դաշնային դատարանը երկուշաբթի Իրաքի Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի հակասահմանադրական լինելու մասին վճիռ է կայացրել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով երկրի տեղեկատվական գքործակալությանը:
Ավելի վաղ Բաղդադի գերագույն դաշնային դատարանը հայտարարել էր, որ Իրաքի սահմանադրությունը երկրի որեւէ մասի անջատման հնարավորություն տվող հոդվածներ չի պարունակում:
Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավար մարզը սեպտեմբերի 25-ին Իրաքից անկախանալու հանրաքվե էր անցկացրել, որում անկախացմանը կողմ էին քվեարկել քրդերի 93 տոկոսը: Բաղդադը հանրաքվե անցկացնելու համաձայնություն չէր տվել եւ չի ընդունել դրա արդյունքները:
Քրդերի կողմից հանրաքվեի անցկացումից հետո Բաղդադը մի շարք պատժիչ միջոցների է դիմել քրդերի տարածքային կառավարության նկատմամբ, ինչպես նաեւ ուժային գործողություններ է սկսել ինքնավարության հետ վիճելի տարածքներում՝ առաջին հերթին Քիրքուքի նահանգում: Կողմերը փորձում են երկխոսություն վարել, սակայն մի շարք հարցերում հակասությունները պահպանվում են:

The Iraqi Federal Court on Monday ruled unconstitutional the Kurdistan independence referendum, RIA Novosti reports citing the country's news agency.
Earlier, the Supreme Federal Court in Baghdad stated that the Iraqi constitution does not contain articles indicating the possibility of separation of any part of the country.
Autonomous region of Iraqi Kurdistan held a referendum on independence from Iraq on September 25, where about 93% of Kurds voted for the independence referendum. Baghdad neither agreed on a referendum, nor recognized its results.
After the Kurds held this referendum, Baghdad decided to implement a series of sanctions against the Kurdish regional government, and also began a military operation in the disputed autonomy, primarily in the province of Kirkuk.