ՆԱՍԱ-ն Յուպիտերի հյուսիսային կիսագնդի վրա ամպերի լուսանկար է հրապարակել, որը Juno զոնդն է նկարահանել՝ մոտ 18,9 հազար կիլոմետր մոտենալով ամպերի վերին շերտերին, հաղորդում է ՌԲԿ-ը՝ հղում անելով կազմակերպության մամուլի ծառայությանը:
Լուսանկարն արվել է հոկտեմբերի 24-ին՝ առավորտյան ժամը 10:24 PDT: Լուսանկարելու պահին տիեզերանավը գտնվել է 57,57 աստիճան լայնությունում: Լուսանկարի մասշտաբը 12,5 կմ/պիքսել է:
Juno հոտազոտական զոնդով Atlas V հրթիռակիրը Կանավերալ հրվանդանից դեպի Յուպիտեր է թռել 2011-ի օգոստոսին: Դա ամերիկյան New Frontiers ծրագրի երկրորդ առաջադրանքն էր: Զոնդը Յուպիտերի ուղեծիր է դուրս եկել 2016-ի հուլիսի 5-ին: Դրանից հետո սարքը մոլորակի առաջին լուսանկարն է արել: Այդ տարվա օգոստոսին Juno-ն մաքսիմալ մոտեցել է Յուպիտերին՝մթնոլորտի վերին շերտից շարժվելով 4,2 հազար կիլոմետր հեռավորությամբ:
Սարքն ուսումնասիրում է Յուպիտերի գրավիտացիոն եւ մագնիսական դաշտերը եւ պետք է ստուգի մոլորակի կարծր միջուկի առկայության թեզը: Զոնդն ուսումնասիրում է Յուպիտերի մթնոլորտը եւ ջրի փնտրտուքներով զբաղվում:

NASA опубликовало снимок облаков на северном полушарии Юпитера, которые сделал зонд Juno, приблизившийся на 18,9 тыс. км от верхних слоев облаков. Снимок обработан синим фильтром, сообщает РБК со ссылкой на пресс-службу организации.
Снимок был сделан 24 октября в 10:24 утра PDT. Во время съемки корабль находился на широте 57,57 градуса. Масштаб фото — 12,5 км/пиксель. Ракета-носитель Atlas V с исследовательским зондом Juno стартовала с мыса Канаверал к Юпитеру в августе 2011 года. Это стало второй миссией американской программы New Frontiers. Зонд вышел на орбиту Юпитера 5 июля 2016 года. После этого аппарат сделал первый снимок планеты. В августе того же года Juno максимально приблизился к Юпитеру, двигаясь на расстоянии 4,2 тыс. км от верхнего слоя атмосферы.
Аппарат занимается изучением гравитационного и магнитного полей Юпитера и должен проверить гипотезу о наличии у планеты твердого ядра. Зонд исследует атмосферу Юпитера и занимается поисками воды.