Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է 2019 թվականի հունվարից ոչ ներգաղթային վիզաների տրամադրման հարցազրույցների վերսկսման մասին։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Չնայած երկար սպասմանը, Թուրքիայում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունը շարունակում է ընդունել ոչ ներգաղթային վիզաների դիմումներ: Հարցազրույցները կսկվեն 2019 թվականի հունվարից, դիմումը կարելի է ներկայացնել նաեւ Թուրքիայի տարածքից դուրս»,-ասված է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան Twitter-ի պաշտոնական կայքում:
Հոկտեմբերին ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել էր Թուրքիայում ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում ոչ ներգաղթային վիզաների տրամադրման դադարեցման մասին: ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատունը արձագանքել էր նույն կերպ, հայտարարելով, որ ամերիկյան քաղաքացիներին ոչ ներգաղթային վիզաների տրամադրումը կասեցվել է: Նոյեմբերին Թուրքիան «սահմանափակ ծավալով» վերսկսել էր ամերիկյան քաղաքացիներին վիզաների տրամադրումը ։
Երկու երկրների միջեւ վիզային ճգնաժամը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ կառավարությունը խորը մտահոգություն էր հայտնել Ստամբուլի ամերիկյան հյուպատոսության աշխատակից Մեթինա Թոփուզի ձերբակալության կապակցությամբ` համարելով նրա դեմ ներկայացված մեղադրանքները անհիմն եւ Թուրքիայի հետ երկարատեւ գործընկերային հարաբերությունները խարխլող:
Թոփուզը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը խախտելու, լրտեսության գործունեության ծավալելու եւ թուրքական կառավարության տապալման փորձի մեջ:

Посольство США в Анкаре объявило о возобновлении собеседований для получения неиммиграционных виз с января 2019 года, передает РИА Новости.
«Несмотря на продолжительное время ожидания, дипмиссия США в Турции продолжает обрабатывать заявки на неиммиграционные визы. Собеседования доступны с январь 2019 года, заявку можно подать также за пределами Турции», — говорится на официальной странице посольства США в Анкаре в Twitter.
Посольство США в октябре объявило о приостановке выдачи неиммиграционных виз в американских дипмиссиях в Турции. Посольство Турции в США ответило зеркально, объявив о приостановке выдачи неиммиграционных виз американским гражданам. В ноябре Турция возобновила выдачу виз для американских граждан в «ограниченном объеме».
Визовый кризис между двумя странами начался после того, как правительство США выразило глубокую обеспокоенность арестом сотрудника американского генконсульства в Стамбуле Метина Топуза, посчитав выдвинутые против него обвинения необоснованными и подрывающими давние партнерские отношения с Турцией.
Топуз обвиняется в подрыве конституционного строя, шпионской деятельности и попытке свергнуть турецкое правительство.