Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եվրոպական կողմի անդամներին՝ հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի գլխավորությամբ:
Վարչապետը ողջունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի անցկացումը Երևանում և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է Եվրոպական միության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Դա մեզ համար կարևոր իրադարձություն է: Համաձայնագիրը վերահաստատում է թե՛ մեր հանձնառությունը՝ շարունակել երկրում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները, թե՛ ԵՄ հանձնառությունը՝ աջակցել մեզ այդ գործընթացում», -ասել է Կարեն Կարապետյանը։ Վարչապետը տեղեկացրել է, որ համաձայնագրի իրականացման  նպատակով կառավարությունում ընթացքի մեջ են համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծման աշխատանքները: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է բրյուսելյան գագաթնաժողովի շրջանակում  Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի նախաստորագրումը, ինչպես նաև Հայաստանի անդամակցումը հետազոտությունների և նորարարությունների «Հորիզոն 2020» և ՓՄՁ աջակցության «COSME» ծրագրերին, «Ստեղծագործ Եվրոպա»-ին միանալու և «Գործընկերության առաջնայնությունների» շուրջ  բանակցությունները հաջող ավարտին հասցնելը:
Ընդգծելով, որ համաձայնագրի վավերացումը լրացուցիչ ազդակ կլինի եվրոպական ընկերությունների համար՝ կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է առկա  հնարավորությունները: Վարչապետը նշել է, որ հաշվի առնելով գործող արտոնյալ ռեժիմները՝ Հայաստանը պետք է դիտարկել որպես հարթակ, որի միջոցով հնարավոր է մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրամիության, ԱՄՆ և Իրանի շուկաներ:
Վարչապետը պատասխանել է նաև եվրոպացի պատգամավորների մի շարք հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են համաձայնագրով նախատեսված քայլերի իրականացմանը,  տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված  բարեփոխումներին, տնտեսության զարգացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին  և այլ խնդիրների:

YEREVAN.- Armenian Prime Minister Karen Karapetyan received on Wednesday the delegation of Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee headed by its Chairman Sajjad Karim, the press service of the Government of Armenia reported.
The Premier saluted the holding of the 17th session of the Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee in Yerevan, and stressed that Armenia highlights the signing of the CEPA with the EU. “It’s an important event for us. The agreement reaffirms both our commitment to continue with the large-scale reforms in our country and the EU’s commitment to assist us in that work”, Karapetyan said.
He informed that the works of the establishment of an inter-agency commission responsible for the implementation of the agreement are underway. Underlining that the signing of the agreement will be an additional stimulus for European companies, the Head of the Executive presented the opportunities of Armenia.
He noted that taking into account the existing privileged regimes, Armenia should be viewed as a platform through which it’s possible to enter into the markets of the Eurasian Economic Union, the EU, the USA and Iran.
Karen Karapetyan also responded to the questions of the European parliamentarians, which mainly referred to the implementation of the steps provided by the agreement, reforms initiated in various spheres, efforts made to develop the economy and other issues.