Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եվրոպական կողմի անդամներին՝ հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի գլխավորությամբ:
Վարչապետը ողջունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի անցկացումը Երևանում և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է Եվրոպական միության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Դա մեզ համար կարևոր իրադարձություն է: Համաձայնագիրը վերահաստատում է թե՛ մեր հանձնառությունը՝ շարունակել երկրում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները, թե՛ ԵՄ հանձնառությունը՝ աջակցել մեզ այդ գործընթացում», -ասել է Կարեն Կարապետյանը։ Վարչապետը տեղեկացրել է, որ համաձայնագրի իրականացման  նպատակով կառավարությունում ընթացքի մեջ են համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծման աշխատանքները: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է բրյուսելյան գագաթնաժողովի շրջանակում  Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի նախաստորագրումը, ինչպես նաև Հայաստանի անդամակցումը հետազոտությունների և նորարարությունների «Հորիզոն 2020» և ՓՄՁ աջակցության «COSME» ծրագրերին, «Ստեղծագործ Եվրոպա»-ին միանալու և «Գործընկերության առաջնայնությունների» շուրջ  բանակցությունները հաջող ավարտին հասցնելը:
Ընդգծելով, որ համաձայնագրի վավերացումը լրացուցիչ ազդակ կլինի եվրոպական ընկերությունների համար՝ կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է առկա  հնարավորությունները: Վարչապետը նշել է, որ հաշվի առնելով գործող արտոնյալ ռեժիմները՝ Հայաստանը պետք է դիտարկել որպես հարթակ, որի միջոցով հնարավոր է մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրամիության, ԱՄՆ և Իրանի շուկաներ:
Վարչապետը պատասխանել է նաև եվրոպացի պատգամավորների մի շարք հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են համաձայնագրով նախատեսված քայլերի իրականացմանը,  տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված  բարեփոխումներին, տնտեսության զարգացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին  և այլ խնդիրների:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян 20 декабря принял членов европейской стороны комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС во главе с ее сопредседателем Саджадом Каримом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, Карапетян приветствовал проведение 17-го заседания комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС в Ереване, при этом подчеркнув, что Армения придает важное значение подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. «Для нас это важное событие. Соглашение еще раз подтверждает, как наше обязательство по части продолжения широкомасштабных реформ, проводимых в стране, так и обязательство ЕС по поддержке нас в этом процессе», - заявил премьер-министр.
По его словам, с целью реализации соглашения в Правительстве ведутся работы по созданию координационной межведомственной комиссии. Он также отметил важность парафирования Соглашения об общей авиационной зоне, а также присоединение Армении к программам «Горизонт-2020»,  «COSME», «Творческая Европа».
Подчеркнув, что новое соглашение станет дополнительным сигналом для европейских компаний, глава Правительства представил имеющиеся возможности. Он подчеркнул, что с учетом действующих льготных режимов Армению нужно рассматривать как площадку, при помощи которой можно будет выйти на рынки ЕАЭС, ЕС, США и ИРИ.