Այս տարին հաջողակ էր Հայաստանի արտաքին քաղաքական գործունեության առումով: Այս մասին դեկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով՝ Երեւանին հաջողվեց առաջ տանել արտաքին քաղաքականության իր հիմնական օրակարգը, ինչպես նաեւ ամրապնդել իր դիրքերը գոյություն ունեցող միջազգային ձեւաչափերում:
«2017 թվականը դարձավ Հայաստանի անվտանգության համակարգի ամրապնդման տարի, եւ դիվանագիտությունն ու արտաքին քաղաքականությունը մեծ դերակատարություն ունեցան այս հարցում»,- ասաց Աշոտյանը՝ հավելելով, որ անվտանգության համակարգի ամրապնդումը պայմանավորված է Երեւանի հիմնական դաշնակից Մոսկվայի հետ տարբեր պայմանագրերի ստորագրմամբ:
Միեւնույն ժամանակ, արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացման կարեւորությունը, որը տեղափոխվել է նոր մակարդակի վրա: Արմեն Աշոտյանը կարծում է, որ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը կարեւոր դեր է խաղացել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հաջողությունների եւ նրա ապագա տնտեսական զարգացման տեսանկյունից:

Этот год был успешным с точки зрения внешнеполитической деятельности Армении. Об этом на встрече с журналистами 22 декабря заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям, заместитель председателя  правящей Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, Еревану удалось продвинуть свою основную внешнеполитическую повестку, а также укрепить позиции в существующих международных форматах. «2017-ый стал годом укрепления системы безопасности Армении, и дипломатия, внешняя политика, сыграли большую положительную роль в этом деле», - отметил Ашотян, добавив, что укрепление системы безопасности обусловлено подписанием различных соглашений с основным союзником Еревана – Москвой.
Вместе с тем,  председатель парламентской Комиссии по внешним отношениям подчеркнул важность развития сотрудничества с Евросоюзом, которые перешли на новый уровень. Армен Ашотян считает, что подписание расширенного и всеобъемлющего соглашения между ЕС и Арменией сыграло очень важную роль с точки зрения успехов внешней политики Армении, ее будущего экономического развития.