Ավստրալական դատարանը Մելբուրնի կենտրոնում վրաերթ իրականացրած վարորդի դեմ մեղադրանք է ներկայացրել սպանության փորձի համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով ABC հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ կասկածյալի շարժառիթները դեռեւս հետաքննվում են, սակայն ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտնել էր, որ ձերբակալվածը տառապում է հոգեկան խանգարումից: Միեւնույն ժամանակ, ոստիկանությունը միջադեպը  ահաբեկչության հետ դեռ չի կապում, սակայն հաստատում է, որ վրաերթը դիտավորյալ էր: Կասկածյալի գործով հաջորդ դատական նիստը կկայանա չորեքշաբթի օրը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ հինգշաբթի Մելբուրնի կենտրոնում սպիտակ ջիփը բարձր արագության տակ վրաերթի էր ենթարկել հետիոտներին: Միջադեպի հետեւանքով 19 մարդ էր տուժել, որոնցից 3-ը մինչ այժմ գտնվում են ծանր վիճակում: Տուժածների թվում կան Հարավային Կորեայի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Վենեսուելայի, Իռլանդիայի եւ Նոր Զելանդիայի քաղաքացիներ: Ոստիկանությունը միջադեպից մի քանի րոպե անց ձերբակալել էր վարորդին, բացի այդ, ձերբակալվել էր նաեւ տեսախցիկով միջադեպը նկարահանող անձը:
Մելբուրնում վրաերթի հետեւանքով տուժածների թիվը հասել է 15-ի
Մելբուրնում տեղի ունեցած վրաերթի ժամանակ քաղաքի բնակիչները ամանորյա գնումների էին դուրս եկել. Ականատես

Австралийский суд предъявил обвинения в покушении на убийство мужчине, совершившему наезд на пешеходов в Мельбруне, в результате которого ранения получили 19 человек, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал ABC.
По данным телеканала, следствие все еще выясняет мотивы подозреваемого, однако ранее полиция сообщала, что задержанный страдает психическим расстройством. При этом полиция пока не связывает дело с терроризмом, но подтверждает, что наезд был намеренным. Следующее заседание по делу подозреваемого назначено на среду.
Белый джип в минувший четверг на высокой скорости въехал в толпу пешеходов на перекрестке в центре Мельбурна. В результате происшествия пострадали 19 человек, трое все еще находятся в тяжелом состоянии. Среди пострадавших есть граждане Южной Кореи, Китая, Италии, Индии, Венесуэлы, Ирландии и Новой Зеландии. Полиция задержала водителя спустя несколько минут после инцидента, кроме того, был арестован человек, снимавший происходящее на камеру.