NBC News ամերիկյան հեռուստաալիքի թղթակիցը պնդում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ «կեղտոտ երկրների» մասին հայտարարություններից հետո Հաիթիի կառավարությունը իր մոտ է կանչել ԱՄՆ ներկայացուցչին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես հենց նոր խոսել եմ ԱՄՆ-ում Հայիթիի դեսպան Փոլ Ալթիդորի հետ, եւ նա ասել է, որ Հաիթիի կառավարությունը «խստորեն դատապարտում է» նախագահ Թրամփի հայտարարությունները, որոնք նա համարում է « կարծրատիպերի վրա հիմնված»... ԱՄՆ-ում Հաիթիի  դեսպան Փոլ Ալթիդորն ինձ ասել է, որ Հաիթիի կառավարությունը Թրամփի հայտարարություններից հետո պաշտոնապես կանչել է ԱՄՆ-ի ներկայացուցչին»,- Twitter-ում գրել է Յամաշե Ալկինդորը:
ԱՄՆ-ում Հաիթիի դեսպանը նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ նախագահը «կա՛մ սխալ է տեղեկացված, կա՛մ վատ է դաստիարակված»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոնգրեսականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Միացյալ նահանգները «կեղտոտ խորշերից եկող» միգրանտների կարիք չունեն:

Корреспондент американского телеканала NBC News утверждает, что правительство Гаити вызвало представителя США после заявлений президента Дональда Трампа о «странах-гадюшниках», передает РИА Новости.
«Я только что поговорила с послом Гаити в США Полом Алтидором, и он сказал, что правительство Гаити «решительно осуждает» заявления президента Трампа, которые оно считает «основанными на стереотипах»… Посол Гаити в США Пол Алтидор сказал мне, что правительство Гаити официально вызвало представителя США для объяснения заявлений Трампа», — написала Йамише Алкиндор в своем Twitter.
Посол Гаити в США также отметил, что американский президент «либо неправильно проинформирован, либо плохо воспитан», добавила она.
Ранее газета Washington Post сообщила, что Трамп во время встречи с конгрессменами заявил, что Соединенным Штатам не нужны мигранты из «стран-гадюшников». По данным газеты, группа сенаторов побывала в Белом доме, чтобы предложить президенту компромиссное соглашение, касающееся мигрантов из Гаити, Сальвадора и стран Африки.