Հաջորդ հինգ տարիների ընթացքում ամերիկյան Apple ընկերությունը մտադիր է ավելի քան 350 մլրդ դոլար ներդնել ԱՄՆ տնտեսության մեջ, ինչպես նաեւ բացել երկրորդ գրասենյակը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է komersant.ru-ն, նշվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Այսպիսով Apple-ի տարեկան ներդրումը մոտավորապես 70 միլիարդ դոլար կկազմի: Ընկերությունը մտադիր է ներդրումներ կատարել ԱՄՆ-ում տվյալների մշակման կենտրոններում, Apple-ի արտադրանքն արտադրողների եւ մատակարարների, ինչպես նաեւ ընկերության առաջատար արտադրության հիմնադրամի մեջ: Բացի այդ, զեկույցում նշվում է, որ Apple-ն ԱՄՆում արդեն ստեղծել է ավելի քան 2 միլիոն աշխատատեղ եւ մտադիր է ընդլայնել իր աշխատակիցներին եւս 20 հազարով:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ուրախ է Apple-ի որոշման համար: «Ես խոստացել էի, որ իմ քաղաքականությունը թույլ կտա Apple-ի նման ընկերություններին մեծ գումարներ վերադարձնել Միացյալ Նահանգներին: Հրաշալի է տեսնել, թե ինչպես է Apple-ը դա անում հարկային կրճատումների արդյունքում: Սա ահռելի հաղթանակ է ամերիկացի աշխատողների եւ ԱՄՆ համար», - Twitter-ում գրել է նախագահը:

В течение следующих пяти лет американская корпорация Apple намерена инвестировать в экономику США более $350 млрд, а также открыть вторую штаб-квартиру. Об этом, как передает Коммерсант.ру говорится в сообщении компании.
Таким образом, ежегодный объем вложений Apple составит около $70 млрд. Компания планирует инвестировать в центры обработки данных в США, поставщиков и производителей продукции Apple, а также в учрежденный компанией фонд передового производства. Кроме того, в сообщении говорится, что Apple уже создала более 2 млн рабочих мест в США и намерена расширить свой штат еще на 20 тыс. человек.
Президент США Дональд Трамп заявил, что рад решению компании Apple. «Я пообещал, что моя политика позволит таким компаниям, как Apple, вернуть огромные суммы денег в Соединенные Штаты. Здорово видеть, как Apple делает это в результате сокращения налогов. Огромная победа для американских рабочих и США!»,— написал господин Трамп в своем Twitter.