Դիվանագիտությունը՝ վիկիլիքսություն չէ։ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված տարեվերջյան հարցազրույցում Wikileaks դիվանագիտական սկանդալային բացահայտումներին հարցին ի պատասխան ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։ Նա հույս է հայտնել, որ Wikileaks-յան բացահայտումները ժամանակավոր երեւույթ են: «Դիվանագիտության պատմության մեջ նման բան պատահել է մեկ անգամ։ Ռուսասանում հեղափոխությունից հետո Լենինի հրահանգով նոր արտաքին գործերի նախարարությունում, որտեղ աշխատում էին միայն 20-30 հոգի, հանձնարարվեց խումբ ստեղծել եւ այդ խմբի մեջ մտավ նախարարության կեսը:
Խումբը` Նիկոլայ Մարկովի գլխավորությամբ զբաղվում էր դիվանագիտական գաղտնի փաստաթղթերի նախապատրաստմամբ, խմբագրմամբ, հրատարակմամբ, որոնք յոթ հատորով լույս տեսան: Իհարկե գլխավոր նպատակը նախկին իշխանությունների վարկաբեկումն էր: Դրա հետ զուգահեռ հայտարարվում էին նաեւ, որ նոր կառավարությունը ոչ է ասում գաղտնի բանակցություններին եւ որեւէ ոչ հրապարակային բանակցություններին: Հետո իհարկե հետ կագնեցին»,- դիվանագիտական պատմությանն պատմությանն անդրադառնալով նշել է նախարարը՝ ավելացնելով, որ չգիտի մի հաջողված փորձ, որ թերթերի հրապարակումների միջոցով կարելի է բանակցել եւ հաջողության հասնել: «Պատկերացրեք, որ նամակագրությունը ինչ-որ երկու անձի կամ անձերի միջեւ հրապարակեն, որտեղ անձնական հարցեր կարող են լինել, մտերիմների մասին տարբեր կարծիքներ կան»,-օրինակ է բերել արտգործնախարարը՝ համոզմունք հայտնելով, որ երեւույթը չի կարող աջակցել դիվանագիտությանը։

Дипломатия это не «викиликство». Об этом в интервью Общественному телеканалу по итогам уходящего года заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя скандальные разоблачения дипломатических депеш США со стороны  WikiLeaks, основателем которого является Джулиан Ассанж.
Он выразил надежду, что разоблачения WikiLeaks – временное явление. «В истории дипломатии подобное уже происходило, правда, один раз. В России после революции указом Ленина в новом министерстве иностранных дел, где работали 20-30 человек, была создана специальная группа, в которую вошла половина этого министерства. Группа под руководством Николая Маркова занималась подготовкой, редактированием, публикацией секретных дипломатических документов, которые увидели свет в 7 томах. Конечно, главной задачей было скомпрометировать прежние власти. Параллельно с этим заявлялось, что правительство говорит «нет» секретным и каким-либо непубличным переговорам. Потом, конечно, отказались от этой затеи», - вспомнил Налбандян, добавив, что не знает ни одного удачного случая, когда с помощью газетных публикаций удалось достичь успеха в переговорах.
«Представьте, что опубликуют переписку двух или более лиц, в которой могут быть личные вопросы или разные мнения о близких», - привел пример министр, выразив крайнюю убежденность в том, что данное явление не может быть полезным для дипломатии.