Խոսակցություններ են պտտվում, որ, հնարավոր է, իսրայելական F-16 կործանիչը խոցված լինի խորհրդային արտադրության Ս-125 կամ էլ Ս-200 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից, սակայն հստակ տվյալներ չկան. Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Սակայն փորձագետը չի բացառել, որ ինքնաթիռը կարող է խոցված լինել 9К37 զենիթահրթիռային «Բուկ» համալրի կողմից կամ նույնիսկ ավեկի ժամանակակիրց Ս-300-ի կողմից. . «Չէ՞ որ հստակ հայտնի չէ եւ սիրիական կողմից չկան պաշտոնական տվյալներ, թե որ հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից է խոցվեփլ կործանիչը»,- պարզաբանել է Խրամչիխինը:
Միաժամանակ, փորձագետը նշել է, Սիրիան հակաօդային պաշտպանության համակարգեր է ստացել մինչեւ ռազմական գործողություննները եւ դրանք այն միակ զենքներն էին, որ Սիրիան Ռուսաստանից գնել է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Ալեքսանդր Խրամչիխինի նաեւ նկատեց, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչների դեմ պայքարից հետո Սիրիան ակտիվորեն սկսեց իր զինված ուժերի զինումը ժամանակակից ռոզմական տեխնիկա ձեռք բերելու հաշվին, հիմնականում ռուսական արտադրության:
Փորձագետը չի բացառել Սիրիայի եւ Իսրայելի հարաբերություններում հետագա լարվածությունը սիրիական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից իսրայելական F-16 կործանիչի կործանումից հետո, եթե Իսրայելը որոշի գնալ առանց այդ էլ լարված իրավիճակի հետագա սրացմանը հերթական սադրանքի միջոցով:

Идут разговоры о том, что, возможно, израильский истребитель F-16 был сбит советской системой ПВО С-125 или же С-200, однако точных данных нет. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил  российский военный эксперт, заместитель директора Института политического и военного анализа Александр Храмчихин.
Однако эксперт не исключил, что самолет мог быть сбит  зенитно-ракетным комплексом 9К37 «Бук» и даже более современным С-300. «Ведь точно неизвестно и нет официальных данных с сирийской стороны о том, какой именно системой ПВО был сбит израильский F-16», - пояснил Храмчихин.
При этом эксперт отметил, что Сирия получала системы ПВО еще до военных действий, и это, по сути, было единственное вооружение, которое сирийцы закупали у России после распада СССР. Одновременно Александр Храмчихин заметил, что после начала войны с террористами «Исламского государства» Сирия начала активное перевооружение своих Вооруженных сил за счет закупок современной военной техники, в основном российского производства.
Эксперт не исключил дальнейшую эскалацию в отношениях между Сирией и Израилем в связи с ликвидацией сирийскими ПВО израильского истребителя F-16 в случае, если еврейское государство все же решится пойти на дальнейшее обострение и без того напряженной ситуации путем очередной провокации. «В целом, Израиль уже ответил, правда, совершенно непонятно с какими для себя результатами. Ну, скорее всего, пока что этим все и ограничится», - заключил российский военный эксперт.
Напомним, что израильские военные в ночь на 10 февраля,  как утверждают сами, перехватили иранский беспилотный летательный аппарат, вторгшийся в воздушное пространство страны из Сирии, и атаковали в ответ «иранские цели» на территории соседней страны с использованием истребителей F-16. В результате, как минимум один истребитель был сбит сирийскими системами ПВО.