Ռուսաստանն աստիճանաբար ավելի շատ կասկածներ ունի, որ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան լրջորեն մտադիր է Սիրիայում պայքարել «Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման դեմ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես արդեն քանիցս ասել եմ, եւս մեկ անգամ կրկնեմ՝ մենք ավելի ու ավելի շատ փաստեր ունենք, որոնք թույլ են տալիս կասկածել, որ ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայից մեր արեւմտյան գործընկերները պատրաստ են լրջորեն պայքարել «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» դեմ, չնայած այն ընդգրկված է բոլոր բանաձեւերում եւ Անվտանգության խորհրդի որոշմամբ ահաբեկչական կազմակերպություն է համարվում»,- ասել է Լավրովը:
««Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները սադրանքները չեն դադարեցնում: Արեւելյան Գուտայից, մասնավորապես, գնդակոծում են Դամասկոսի բնակելի թաղամասերը, ներառյալ ռուսական դեսպանատունը, ռուսական առեւտրի ներկայացուցչությունը: Այդուհանդերձ, մեր արեւմտյան գործընկերները նախընտրում են աղմուկ բարձրացնել այդ 2 շրջանների շուրջ՝ Իդլիբի, Արեւելյան Գուտայի, ուղիղ չասելով, թե այնտեղ ինչ է տեղի ունենում: Իսկ պատճառները սադրանքներն են, «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» զինված սադրանքները»,- ընդգծել է նա:

У России все больше сомнений в том, что коалиция во главе с США серьезно намерена бороться с террористической группировкой «Джебхат ан-Нусра» в Сирии. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости
«Я уже не раз говорил, повторю еще раз: у нас все больше и больше фактов, которые позволяют усомниться в том, что наши западные коллеги из возглавляемой США коалиции всерьез готовы бороться с «Джебхат ан-Нусрой», несмотря на то, что она включена во все резолюции и является по решению Совета Безопасности террористической организацией», — сказал Лавров.
«Боевики «Джебхат ан-Нусры» не прекращают провокации. Из Восточной Гуты, в частности, обстреливаются жилые кварталы Дамаска, включая российское посольство, российское торгпредство. Тем не менее, наши западные партнеры почему-то предпочитают поднимать шум вокруг этих двух районов – Идлиба, Восточная Гута, не называя прямо, что там происходит. А причины заключаются в провокациях, в вооруженных провокациях «Джебхат ан-Нусры», — подчеркнул он.