Համբուրգի Գերագույն հողային դատարանը պաղեստինցի Ահմեդ Ա.-ին դատապարտել է ցմահ բանտարկության՝ նրան մեղավոր ճանաչելով մահափորձի եւ մարմնական վնաս պատճառելու համար, հաղորդում է DW-ն:
27-ամյա Ահմեդը, որին նախկինում գերմանական իշխանությունները մերժել էին ապաստան տրամադրել,  2017-ի հուլիսին Համբուրգի խանութում դանակով հարձակվել է գնորդների վրա:
Արդյունքում, այցելուներից մեկը մահացել էր: Դրանից հետո հարձակվողը դուրս է եկել փողոց եւ վիրավորվել եւս չորս տղամարդու եւ մեկ կնոջ:
Ահմեդը խոստովանել է, որ հարձակում է գործել կրոնական դրդապատճառներից. այսպիսով նա ցանկացել է վրեժ լուծել ամբողջ աշխարհում մուսուլմանների հանդեպ կատարվող անարդարությունների համար:
Ընդ որում դատարանը հաստատել է, որ նա «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կամ այլ ծայրահեղական կազմակերպության անդամ չէ եւ միայնակ է գործել:

Высший земельный суд в Гамбурге приговорил к пожизненному заключению палестинца Ахмада А., признав его виновным в убийстве, покушении на убийство и нанесении телесных повреждений, передает DW.
27-летний Ахмад, которому власти Германии ранее отказали в предоставлении убежища, в июле 2017 года напал с ножом на покупателей в магазине Гамбурга. В результате скончался один из посетителей. После этого нападавший выбежал на улицу и ранил еще четырех мужчин и одну женщину.
По его собственному признанию, Ахмад А. совершил нападение по религиозным мотивам: таким образом он хотел отомстить за акты несправедливости, совершаемые против мусульман во всем мире. При этом суд установил, что он не являлся членом террористической группировки «Исламское государство» или какой-либо другой экстремистской организации, а действовал в одиночку.