ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պատրաստած երկրում ափիոնային ճգնաժամի հաղթահարման ծրագիրը նախատեսում է որոշ թմրավաճառների համար մահապատժի սահմանում, հայտնում է Politico-ն:
«Այս հավակնոտ ծրագրի մասին, որը Սպիտակ տունը ընթացիկ ամսում առանց ավելորդ աղմուկի տարածեց քաղաքական նշանակումներ ստացածների շրջանում, հնարավոր է՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարի արդեն երկուշաբթի՝ Նյու Հեմփշիր իր այցելության ժամանակ, որն ամենաշատն է տուժել ափիոնային համաճարակից,- նշում է պարբերականը: - Ծրագիրը ներառում է ինչպես նախազգուշական միջոցառումներ, այնպես էլ բուժման հնարավորություններ, որոնց վաղուց սատարում են ակտիվ գործողությունների կողմնակիցները: Այն նախատեսում է նաեւ հարկադրանքի ուժեղացված միջոցառումներ, որոնք մշակվել են նախագահի՝ թմրավաճառների գործողությունները խստորեն կասեցնելու մասին հաճախակի հնչող կոչերին համապատասխան»:
Թրամփի ծրագրով նախատեսվող թմրամիջոցներ ապօրինի մատակարարողներից ոմանց նկատմամբ մահապատիժը աջակցություն է ստացել նվազագույնը մեկ հանրապետական կոնգրեսական Քրիս Քոլինսի կողմից, որն ընտրվել է Նյու Յորքի նահանգից: Ըստ պարբերականի՝ դեմոկրատները իրենց անհանգստությունն են հայտնել այսպիսի պատժամիջոցների վերաբերյալ եւ հասկացրել են, որ նման խմբագրմամբ նախագահի համար դժվար կլինի իր ծրագրի համար Կոնգրեսի աջակցությունն ստանալ:
«Մենք դեռեւս վճարում ենք ձախողմամբ ավարտված «թմարնյութերի դեմ մի պատերազմի» համար, իսկ նախագահը մշակում է նոր պատերազմական արշավ սկսելու ծրագիր,- ասել է Մասաչուսեթսից ընտրված դեմոկրատ սենատոր Էդվարդ Մարկին: - Մենք չենք կարողանա ափիոնային համաճարակը հաղթահարել մարդկանց մահապատիժների եւ կալանավորումների իրականացման ճանապարհով»:
Politico-ն ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ նշված ծրագիրի իրականացման համար Թրամփի հայտարարած գումարը, հնարավոր է,  բյուջեն էապես գերազանցի, ինչը հաստատապես Կոնգրեսի աջակցությունը չի ստանա:

Подготовленный администрацией президента США Дональда Трампа план преодоления опиоидного кризиса в стране предусматривает введение смертной казни для некоторых наркодельцов, передает ТАСС  со ссылкой на газету Politico.
«Этот амбициозный план, который Белый дом в текущем месяце распространил без лишнего шума среди политических назначенцев, может быть объявлен президентом Дональдом Трампом уже в понедельник, во время его посещения Нью-Гэмпшира, наиболее пострадавшего от опиоидной эпидемии, - пишет газета. - Этот план включает в себя как превентивные меры, так и возможности лечения, давно одобренные сторонниками активных действий. Он предусматривает и усиленные меры принуждения, выработанные в соответствии с частыми призывами президента к жесткому пресечению действий наркодельцов».
Предусматриваемая планом Трампа возможность вынесения смертных приговоров в отношении некоторых нелегальных поставщиков наркотических средств получила поддержку как минимум одного конгрессмена-республиканца, Криса Коллинса от штата Нью-Йорк. Демократы же, отметила газета, выразили тревогу по поводу таких карательных мер и дали понять, что в такой редакции президенту сложно будет заручиться поддержкой своего плана в Конгрессе.
«Мы все еще расплачиваемся за одну закончившуюся провалом «войну с наркотиками», а президент разрабатывает планы ведения новой военной кампании, - приводит издание слова сенатора-демократа от штата Массачусетс Эдварда Марки. - Мы не сможем справиться с опиоидной эпидемией путем осуществления казней и заключения людей под стражу».
Politico обратила внимание на то, что указанный план, похоже, существенно превысит бюджет, заявленный на его реализацию Трампом, а это уже точно не найдет поддержки у Конгресса.