Ջոն Բոլթոնին ԱՄՆ-ի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական նշանակելը Դոնալդ Թրամփի ամենամեծ սխալն է: Այս մասին CBS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջիմի Քարթերը:
Նա նշել է, որ Թրամփի որոշ որոշումները նրան անհանգստացնում են: «Ես կարծում եմ, որ նրա վերջին որոշումը՝ Ջոն Բոլթոնին ԱՄՆ-ի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական նշանակելը  ամենավատ սխալն է, որ նա արել է», - ասել է Քարթերը, բայց հարցազրույցի վերաբերյալ CBS-ի համառոտ հոլովակլում, որը մոտ ապագայում կհեռարձակվի, չի  հաղորդում է, թե ինչու Քարթերն այդպես կարծում:
Բոլթոնը հայտնի է իր թշնամական արտաքին քաղաքական դիրքորոշմամբ: Նա Իրաքի պատերազմի ակտիվ կողմնակիցն էր եւ դրա սկսվելու համար կեղծ արդարացմամբ էր հանդես գալիս: Նա Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի ռմբակոծման կոչ էր անում, միացել էր ատելության հակամուսուլմանակն խմբերին:

Назначение Джона Болтона советником по вопросам безопасности президента США – самая большая ошибка Дональда Трампа. Об этом заявил бывший президент США Джимми Картер в интервью CBS.
Он отметил, что некоторые решения  Трампа вызывают у него беспокойства. «Я думаю, что его последнее решение о назначении Джона Болтона советником  по вопросам нацбезопасности – самая ужасная ошибка, которую он совершил», - сказал Картер, однако в релизе CBS по поводу интервью, которое выйдет в эфир в ближайшее время, не сообщается, почему Картер придерживается подобного мнения.
Болтон известен своей враждебной внешнеполитической позицией. Он яростно поддерживал  за войну в Ираке и  продвигал  ложное оправдание для ее начала. Он призывал  к бомбардировке Ирана и Северной Кореи, присоединился к антимусульманским группам ненависти.