Պայմանական վաղաժամկետ ազատման եւ պատժի չկրած մասը ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու ընթացակարգերը փոփոխության կենթարկվեն։ Քրեակատարողական օրենսդրության համապատասխան փոփոխության նախագիծը հավանության է արժանացել կառավարության  մարտի 29-ի նիստում։ Փաթեթը ներկայացրել է արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, քանի որ հանրապետության նախագահի լիազորությունները փոփոխվել են, ապա անհրաժեշտություն է առաջացել դադարեցնելու պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու եւ պատժի չկրած մասը ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցերով անկախ հանձնաժողովի գործունեությունը։ «Նախարարությունը առաջարկում է ներառել երկու ծառայությունների մասնակցությունը՝ քրեակատարողական ծառայություն եւ պրոբացիայի ծառայություն։ Երկու ծառայությունները, իրարից անկախ, դատապարտյալի վարքագծի մասին եզրակացություն կտան եւ կգնահատեն, կարող են նրանք կրկին հակաիրավական արարքի դիմել»։
Նրա խոսքով, եթե երկու ծառայություն տվել է դրական եզրակացություն, ապա գործը գնում է դատարան, եթե նրանցից անգամը մեկը տվել է բացասական եզրակացություն, ապա դատապարտյալն ունի տալու իր համաձայնությունը, որպեսզի հարցը գնա դատարան, իսկ եթե երկու ծառայություններն էլ տվել են բացասական եզրակացություն, ապա դատապարտյալը իրավունք ունի բողոքարկելու դատական  կարգով՝ համապատասխան ծառայության որոշումը»,-նշեց նախարարը։

Процедуры условного досрочного освобождения заключенных и смягчения наказания на остаток срока заключения в Армении будут изменены. Соответствующий проект поправок в Уголовно-исполнительном кодексе и смежных законах одобрен на заседании Правительства 29 марта. Пакет представил министр юстиции Давид Арутюнян.
По его словам, в связи с изменением полномочий президента страны, предусмотренным новой редакцией Конституции 2015 года, возникла необходимость прекращения работы независимых комиссий по вопросам условного досрочного освобождения заключенных и смягчения наказания на остаток срока заключения. «Министерство предлагает изменить концептуальный подход, внедрив две службы: уголовно-исполнительную (членами которой будут сотрудники УИУ) и пробационную. Две службы независимо друг от друга будут давать заключение о поведении заключенных и оценивать,  могут ли они снова совершить противоправное деяние.
Оценка двух служб будет представлена на основе заявления осужденного в конкретный срок. Если обе службы дают положительное заключение, дело о досрочном освобождении либо смягчении наказания переходит на рассмотрение суда, а если одна из них дает отрицательное заключение, осужденный имеет право дать свое согласие на рассмотрение дела судом. Если обе службы дали отрицательное заключение, осужденный имеет право на их обжалование