Հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը այցելել է Երեւան՝ In Tour Expo միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին մասնակցելու համար: Ցուցահանդեսի շրջանակներում բլոգերը զրուցեց ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ, պատասխանեց իր այցի նպատակների եւ Ադրբեջանում անցյալ տարի տեղի ունեցած ձերբակալությունների մասին հարցերին:
«Ինձ հրավիրել են այս ցուցահանդեսին՝ Հայաստանով եւ ամբողջ աշխարհով իմ ճամփորդությունների մասին պատմելու համար՝ թե ինչպես տոմսեր գնել, ինչպես ազատ լինել եւ ճանապարհորդել աշխարհով մեկ»,- ասաց բլոգերը:
Երեւանից Ալեքսանդր Լապշինը կմեկնի Ստրասբուրգ, որտեղ ելույթ կունենա ԵԽԽՎ նիստին՝ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման վերաբերյալ: «Դատական հայցը ՄԻԵԴ ներկայացվել է մեկուկես ամիս առաջ: Այժմ, որքանով որ ինձ հայտնի է ֆրանսիացի փաստաբաններից, այն քննարկվում է, եւ կարող է որոշ ժամանակ պահանջվել՝ գուցե մեկ կամ երկու տարի»,- հայտնեց Լապշինը: Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք նա հույս ունի, որ արդարացի արդյունքը լինի, բլոգերը նշեց. «Ես հույս չունեմ, ես չեմ կասկածում: Մենք նրանց մեղադրում ենք Բաքվի բանտում սպանության փորձ կատարելու, իմ իրավունքների խախտմամբ, արտահանձման կանոնների խախտմամբ անօրինական կալանքի եւ ազատազրկման համար»:
Ստրասբուրգում Ալեքսանդր Լապշինը կպատմի, թե ինչպես են նրան 7 ամիս շարունակ պահել մենախցում, ինչը մարդու իրավունքների խախտում է, թե ինչպես նրան ծաղրանքի ենթարկել, զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից, ինչպես են վերջինը օրը՝ Լապշինի մոր ծննդյան օրը, մենախցում հարձակվել նրա վրա, ծեծի ենթարկել, խեղդել, ջարդել ատամը, կողերը, ենթալեզվային ոսկորը: Հետո, երբ անգիտակից վիճակում է եղել, կապե են գոտուց եւ կախել զուգարանում, որպեսզի հետո ԶԼՄ-ների հայտարարեն, որ ես կախվել եմ. «Որքանով որ ես հասկանում եմ, հատուկ ընտրել են հենց այդ օրը: Հետո ինձ անմիջապես ներում շնորհվեց Իլհամ Ալիեւի կողմից, եւ այս մաբողջ ներկայացումը բարեբախտաբար ավարտվեց տուն վերադառնալով»:
Լապշինի խոսքով՝ ապօրինի ձերբակալության այս ողջ պատմությունը պաշտոնապես կապված էր Լեռնային Ղարաբաղ այցելության հետ: «Ֆորմալ առումով կապված է: Թեեւ ես հասկանում եմ, որ նրանք վիրավորված էին, որ ես՝ լինելով «սեւ ցուցակում», եկել եմ Բաքու: Հենց նրանք էին 2016 թվականի հունիսին ինձ հրավիրել Formula-ի լուսաբանման համար՝ մոռանալով, որ ես «սեւ ցուցակում» եմ:
Երբ ես այնտեղ գնացի, նրանք հանկարծ հասկացան, թե ինչ ծիծաղելի վիճակում են հայտնվել, ցույց տվեցին, որ հատուկ ծառայությունները ոչինչի պետք չեն: Սակայն պատժել որոշեցին ոչ հատուկ ծառայություններին, այլ՝ ինձ»,- նշել է բլոգերը: Բաքու նա ժամանել էր ուկրաինական անձնագրով, եւ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները չեն կարողացել նույնականացնել այն: «Բացարձակապես օրինական անձնագրեր են: Ուկրաինական անձնագրքում Ալեքսանդր անունը «O»-ով է գրված, եւ՝ ոչ այն պատճառով, որ ես այդպես էի ուզել, դա ընդամենը ուկրաիներների կանոններ են, ինչի մասին Ադրբեջանում գաղափար անգամ չունեին»,- բացատրեց Ալեքսանդր Լապշինը:
Պատմելով ադրբեջանական բանտում գտնվելու մասին՝ բլոգերը նշեց, որ շատ դժվար էր. «Ես հասկանում էի, որ ընկել եմ դաժան տոտալիտար պետություն, որը ղեկավարվում է կլանների կողմից, որոնք նավթի համար պայքարում են, ինչպես շները՝ ոսկորի համար, փորձում են միմյանց հեռացնել իշխանությունից:
Ես հասկանում էի, որ նրանք կփորձեն օգտագործել ինձ ներքին պայքարի, ինչպես նաեւ Իլհամ Ալիեւի՝ հայտնի պատճառներով խարխլված իմիջի ամրապնդման համար եւ Ադրբեջանի բնակչության ամենահասարակ եւ չկրթված շերտերին ցույց տալու համար, որ նա ուժեղ առաջնորդ է եւ կարող է իրեն թույլ տալ չհարգել Ռուսաստանի, Իսրայելի կամ ԵՄ-ի կարծիքը: Ես միշտ մտածում էի, որ մեր եւ ձեր նախնիները Ցեղասպանությունն ու Հոլոքոսթ են վերապրել, եւ հասկանում էի, որ եթե նրանք կենդանի եւ ստափ մտքով են մնացել՝ իրենց պետությունները կառուցելու համար, ես, հավանաբար, կվերապրեմ Ադրբեջանը»:
«Կնոջս հետ տեսակցություն թույլ չէին տալիս, բայց աջակցության մասին տեղեկությունները հասնում էին Բաքվում Ռուսաստանի եւ Իսրայելի դեսպանատների միջոցով, ինչի համար նրանց անչափ շնորհակալ եմ: Այդ ամբողջ ժամանակ նրանք ինձ հետ կապի մեջ էին, հասնում էին տեսակցությունների, Ադրբեջանի ԱԳՆ բողոքներ էին գրում, երբ նրանք մերժում էին տեսակցությունները: Նրանք տեղեկություն էին հաղորդում, որ Հայաստանում ինձ սատարող ցույցեր են ընթանում, եւ ոչ միայն Հայաստանում՝ Նյու Յորքում, Բուենոս Այրեսում եւ այլ քաղաքներում: Ես հասկանում էի, որ մենակ չեմ, եւ հավանաբար, ամեն ինչ լավ կավարտվի,- հավելեց բլոգերը: - Ես հրաշալի հասկանում եմ, որ նրանք ամեն ինչ մշտադիտարկման են ենթարկում՝ ինչ եմ գրում եւ ասում, այդ թվում՝ այս պահին, ու կմտածեն՝ ինչպես արձագանքեն իմ ասածին: Իմ կարծիքով՝ թող նրանք ֆինանսական եւ քաղաքական ռեսուրսներ ծախսեն, իմ դեմ պայքարում որքան շատ ռեսուրսներ ծախսեն, այնքան քիչ զենք կգնեն»:
Բաքվի կողմից ճնշման հնարավորության վերաբերյալ Ալեքսանդր Լապշինը ենթադրեց, որ այնտեղ հիմա աշխատանք են անցկացնում ԵՄ-ում ինչ-որ լոբբի ստեղծելու համար, որպեսզի որեւէ կերպ խափանեն իր մասնակցությունը մամուլի ասուլիսներին, որոնք հիմա կանցկացվեն Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում եւ Հարավային Ամերիկայում: «Ինչ-որ կերպ կմշակեն ՄԻԵԴ նկատմամբ կոռուպցիոն սխեմաները, այսինքն՝ ես գիտեմ, որ նրանք դրանով զբաղվում են, սակայն հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այն խափանել»,- նշեց նա: Ի պատասխան հարցին՝ չի՞ վախենում արդյոք հաշվեհարդարի կրկնողությունից, Ալեքսանդր Լապշինը նշեց. «Անկեղծ ասած՝ չեմ կարծում, որ Իլհամ Ալիեւն ինձ սպանելու հրաման կտա: Դա չափից ավելի ոչ պրագմատիկ կլիներ նույնիսկ այդպիսի ոչ հեռատես քաղաքական գործչի համար: Սակայն, անշուշտ, վտանգ կա, որ ինչ-որ շարքային Մամեդ, որը կարծում է, թե կարող է օրենքն իր ձեռքը վերցնել, մոտենալ եւ դանակով հարվածել ինչ-որ տեղ Մոսկվայում կամ Կիեւում: Այսինքն՝ ես ջանում եմ զգույշ լինել»:
Լրագրողները չշրջանցեցին նաեւ Երեւանում ծավալվող իրադարձությունները: «Ես հեռու եմ քաղաքականությունից: Սակայն այնպիսի տպավորություն է, որ սա Մայդան չէ, ես չտեսա վայրագություն եւ բռնություն: Գիտեմ, որ կան տուժած մարդիկ, որոնք հիվանդանոցում են հայտնվել, սակայն սա բացարձակապես ուկրաինական մայդանը չէ: Տեսնում եմ, որ մարդիկ ցանկանում են ինչ-որ բան փոխել, բայց դա չի նշանակում, որ ես որեւէ մեկին աջակցում եմ: Շնորհակալություն եմ հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին, որն իմ պաշտապանության ցույցին է մասնակցել Բելառուսի դեսպանատան դիմաց, եւ դրա համար նրան անձամբ շնորհակալություն եմ հայտնում»:

Известный блогер Александр Лапшин посетил Ереван для участия в международной туристической выставке «In Tour Expo». В рамках выставки блогер пообщался с представителями СМИ, ответил на вопросы о цели своего визита и прошлогодних злоключениях в Азербайджане.
«Меня пригласили для участия в тур выставке рассказать о путешествиях, по Армении и миру, как покупать дешевые билеты, о том, как быть свободным, путешествовать по миру», - сообщил блогер.
Из Еревана Александр Лапшин отправится в Страсбург, где будет выступать на сессии ПАСЕ по поводу нарушения Азербайджаном прав человека. «Иск в ЕСПЧ подан полтора месяца назад. Сейчас насколько я знаю от французских адвокатов, это принято к рассмотрению и может занять время, может год может два», - сообщил он. Отвечая на вопрос о том, надеется ли он на справедливый исход, блогер заметил: «Я не надеюсь, я не сомневаюсь. Мы их обвиняем в покушении на убийство в бакинской тюрьме, в нарушении моих прав, в нарушении правил экстрадиции, в незаконном удержании под стражей и лишении свободы».
В Страсбурге Александр Лапшин расскажет о том, как его держали 7 месяцев в одиночной камере, что является нарушением прав человека, как издевались, лишали связи с внешним миром, как в последний день – это был день рождения мамы Александра Лапшина, 10 сентября, напали в камере, избили, душили, сломали зуб, ребра, подъязычную кость. Потом, когда был без сознания, надели ремень, и подвесили в туалете, чтобы потом заявить в СМИ, что якобы повесился: «Я так понимаю, специально подобрали этот день. Потом я был немедленно помилован президентом Ильхамом Алиевым, и весь этот спектакль к счастью благополучно закончился возвращением домой».
По словам Лапшина, вся история с незаконным арестом была формально связана с посещением Нагорного Карабаха. «Формально связана. Хотя я понимаю, что они были обижены на меня за то, что я, будучи в «черном списке», приехал в Баку. Они сами меня пригласили для освещения Формулы один в июне 2016 г, забыв, что я в «черном списке». После того, как я туда съездил, они вдруг поняли, в каком нелепом свете выставили себя, показали, что их спецслужбы ни на что не годны. Но наказать решили не спецслужбы, а меня», - отметил блогер. В Баку он приехал по украинскому паспорту, и азербайджанские спецслужбы не смогли идентифицировать. «Абсолютно законные паспорта. В украинском паспорте имя Александ через «О». Это не потому, что я так хочу, это правила украинского языка. О чем в Азербайджане не имели представления», - пояснил Александр Лапшин.
Рассказывая о пребывании в азербайджанском застенке, блогер отметил, что «было очень тяжело, я понимал, что попал в жестокое тоталитарное государство, управляемое кланами, которые как собаки за кость, грызутся за нефть, пытаются друг друга оттеснить от власти. Я понимал, что попытаются меня использовать для внутренней борьбы и плюс для укрепления имиджа Ильхама Алиева, пошатнувшегося по известным причинам, и показать самым простым и необразованным слоям населения Азербайджана, что он сильный лидер, и может позволить себе не уважать мнение России, Израиля, или ЕС. Я всегда думал о том, что наши и ваши предки пережили Геноцид и Холокост, и понимал, что если они выжили и остались в здравом уме и памяти строить свои государства, я, наверное, переживу Азербайджан».
«Нам не разрешали свидания с женой, но информация о поддержке доходила через посольства России и Израиля в Баку, за что я им очень благодарен. Все это время они были на связи со мной, добивались встреч, писали жалобы в МИД Азербайджана, когда те отказывали во встречах. Они до меня доносили информацию, что в Армении идут демонстрации в мою защиту, и не только в Армении – в Нью-Йорке, Буэнос-Айресе, других городах. Я понимал, что я не один, и наверно все закончится хорошо», - добавил блогер: «Я прекрасно понимаю, что они мониторят все, что я пишу и говорю, в том числе в данный момент, и будут сидеть и думать как реагировать на мои слова. Я считаю, что пусть они тратят ресурсы политические и финансовые, чем больше они потратят ресурсов на борьбу со мной, тем меньше закупят оружия».
Касательно возможности давления со стороны Баку, Александр Лапшин предположил, что сейчас там проводят работу по созданию некоего лобби в ЕС, чтобы каким-то образом сорвать его участие в различных пресс-конференциях, которые будут сейчас проводиться в Европе, США и Южной Америке. «Каким-то образом отработать коррупционные схемы в отношении ЕСПЧ, то есть я знаю, что они этим занимаются, но надеюсь, что мы сможем это сорвать», - отметил он. Отвечая на вопрос о том, не опасается ли он повторения попытки расправы, Александр Лапшин заметил: «Честно говоря, я не думаю, что Ильхам Алиев может отдать приказ меня убить. Это было бы слишком непрагматично даже для такого недальновидного политика. Но конечно есть риск, что какой-нибудь простой Мамед, который считает, что может взять закон в свои руки, может подойти и ударить ножом где-нибудь в Москве или Киеве. То есть я стараюсь быть осторожным».
Не обошли журналисты и ситуацию в Ереване. «Я далек от политики. Но впечатление такое, что это не Майдан. я не видел жестокости и насилия. Я знаю, что есть пострадавшие люди, которые попали в больницу, но это абсолютно не украинский майдан. Я вижу, что люди хотят что-то поменять, но это не значит, что я кого-то поддерживаю. Поблагодарил Никола Пашиняна, который выходил на демонстрацию перед посольством Беларуси в мою защиту, и ему за это моя персональная благодарность».