Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիան(IFJ) աջակցում է Ալեքսանդր Լապշինի ջանքերը Ադրբեջանի կողմից հետապնդումների կապակցությամբ արդարության հասնելու հարցում։
Ֆեդերացիան Լապշինին է փոխանցել միջազգային մամուլի վկայագիր, որը լրագրողին տրամադրում է IFJ համայնքի աջակցությունն ամբողջ աշխարհում։
Կազմակերպության հայտարարության մեջ ասվում է, որ շատ լրագրողներ առաջվա պես հետապնդվում են Ադրբեջանում։ Դեռ 2005-ին IFJ-ն՝ Լրագրողների եվրոպական ֆեդերացիայի հետ միասին նամակ է ուղարկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ կոչ անելով ազատել յոթ լրագրողների։ Այդ ժամանակվանից սկսած՝ խոսքի ազատության հետ կապված իրավիճակի բարելավման որևէ նշան չկա
2016-ի վերջին բլոգեր ու ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել էր Մինսկում Ադրբեջանի պահանջով, որը նրան «սև ցուցակում» էր ներառել առանց Բաքվի հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն այցելելու համար։ Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի հարցումը ու արտահանձնել Լապշինին։ Բաքվի դատարանը Լապշինին երեք տարվա ազատազրկման էր դատապարտել։
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է հրաման՝ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին ներում շնորհելու մասին։ Միաժամանակ պարզվել է, որ բանտում Լապշինին քիչ էր մնում ինքնասպանության հասցնեին։

Международная федерация журналистов (IFJ ) поддерживает усилия Александра Лапшина в вопросе достижения справедливости в связи с преследованием со стороны Азербайджана.
Федерация передала Лапшину Международное пресс-удостоверение, которое предоставляет журналисту поддержку сообщества IFJ по всему миру.
В заявлении организации отмечается, что многие журналисты по-прежнему преследуются в Азербайджане. Еще в 2005 году IFJ вместе с Европейской федерацией журналистов направила письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, призвав освободить семь журналистов. С тех пор нет никаких признаков улучшения в ситуации со свободой слова.
В конце 2016 года блогер и путешественник Александр Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение без согласования с Баку  Нагорно-Карабахской республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина. Суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы.
11 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о помиловании гражданина Израиля Александра Лапшина. Одновременно выяснилось, что в тюрьме Лапшина едва не довели до самоубийства.