ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստովանել է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հետ հանդիպման հեռանկարը մշուշոտ է, փոխանցում է Reuters-ը։
Նա նշել է, որ Վաշինթոնը հանդիպման չեղարկման մասին Փհենյանի կողմից պաշտոնական ծանուցում չի ստացել․«Ոչ մի որոշում չկա, մեզ չեն տեղեկացրել․․․Մենք ոչինչ չենք տեսել, մենք ոչինչ չենք լսել»,-նշել է նա՝ հայտարարելով, որ շարունակելու է պնդել Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման շուրջ։ «Կապրենք, կտեսնենք»,-ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին՝ կկայանա արդյոք Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպումը։
Հիշեցնենք, որ Թրամփի եւ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը պետք է կայանար հունիսի 12-ին Սինգապուրում։ Սակայն, նախօրեին  Փհենյանը դադարեցրել է բանակցությունները Սեուլի հետ կապված ԱՄՆ-ի ու Հյուսիսային Կորեայի համատեղ ռազմական զինավարժությունների հետ։ Բացի այդ, Փհենյանը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեան կբանակցի ԱՄՆ-ի հետ միայն եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հետաքրքրված լինի ոչ միայն միջուկային խնդրի լուծմամաբ, այլ նաեւ Փհենյանի հետ հարաբերությունների բարելավմամբ։

Президент США Дональд Трамп признал, что перспективы встречи с лидером Северной Кореи туманны, передает Reuters
Он отметил, что Вашингтон не получал официального уведомления об отмене встречи со стороны Пхеньяна. «Никакого решения нет, нас вообще не уведомили ... Мы ничего не видели, мы ничего не слышали», - отметил он, заявив, что будет продолжать настаивать на денуклеаризации Корейского полуострова. «Поживем, увидим», - сказал он, отвечая о том, состоится ли встреча с Ким Чен Ыном.
Отметим, что встреча Трампа и Кима должна состояться 12 июня в Сингапуре. Однако накануне Пхеньян приостановил переговоры Сеулом в связи с совместными военными учениями США и Южной Кореи, назвав их провокацией. Кроме того, Пхеньян заявил, что Северная Корея будет вести переговоры с США на высшем уровне только в том случае, если президент США Дональд Трамп заинтересован не только в решении ядерной проблемы, но и в улучшении отношений с Пхеньяном. Если КНДР услышит только односторонние требования о денуклеаризации, то в Пхеньяне «не будет интереса к такому диалогу».