Փհենյանը Հարավային Կորեայի իշխանություններին «տգետ եւ ոչ կոմպետենտ» է անվանել։ Հյուսիսային Կորեայի գլխավոր բանակցող Րի Սոն Հվոն դատապարտել է ԱՄՆ-ի ու Հարավային Կորեայի զորավարժությունները եւ սպառնացել դադարեցնել Հարավի հետ բոլոր բանակցությունները, եթե պահանջները չկատարվեն, հայտնում է Reuters-ը։
Նա քննադատել է Սեուլին վարժանքներին մասնակցելու համար, ինչպես նաեւ այն բանի համար, որ թույլ են տվել «տականքին» ելույթ ունենալ երկրի խորհրդարանում։
Րի Սոն Հվոյի խոսքով՝ Հարավի ներկա իշխանությունները ապացուցեցին իրենց ոչ կոմպետենտ լինելը եւ տգիտությունը, քանի որ տարրական պատկերացում չունեն ստեղծված իրավիճակի մասին։
Նշենք, որ Րի Սոն Հվոն չի հստակեցրել, թե ում նկատի ունի «տականք» ասելով, սակայն, ըստ երեւույթին, խոսքը Բրիտանիայում նախկին հյուսիսկորեական դիվանագետի մասին է, որը 2016 թվականին փախել էր Հարավային Կորեա։ Շաբաթվա սկզբին նա մամուլի ասուլիս էր տվել Հարավային Կորեայի խորհրդարանում իր հուշերի հրապարակման առնչությամբ։

Пхеньян назвал власти Южной Кореи «невежественными и некомпетентными». Главный переговорщик Северной Кореи Ри Сон Гвон осудил военные учения США и Южной Кореи и пригрозил остановить все переговоры с Югом, если требования не будут выполнены, передает Reuters.
Он раскритиковал Сеул за участие в учениях и за то, что он позволил «подонку» выступить в парламенте страны.
«Если эту серьёзную ситуацию, которая привела к приостановлению переговоров севера и юга, не решить, то будет очень сложно вновь сесть за стол переговоров с нынешним режимом Южной Кореи», - заявил он. По его словам, нынешние власти Юга «доказали свою полную некомпетентность и невежественность,  которые не имеют элементарного представления о создавшейся ситуации».
Отметим, что Ри Сон Гвон не указал, кого именно он имеет ввиду под «подонком», однако, скорее всего, речь идет о бывшем северокорейском дипломате в Британии, который сбежал в Южную Корею в 2016 году. Вначале недели он дал пресс-конференцию в парламенте Южной Кореи в связи с выходом своих мемуаров.