G7 առաջնորդները միաձայն աջակցում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպելու նպատակով Սինգապուր մեկնելուց առաջ։ Այս մասին հայտնել է Կանադայի ԱԳ նախարար Խրիստյա Ֆրիլանդը G7 գագաթաժողովի շրջանակում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք լավ հնարավորություն ունենք խոսել ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ մինչեւ նա կմեկնի Սինգապուր՝ Հյուսիսային Կորեայի հետ բանակցությունների ու նրան հայտնել մեր աջակցությունը»,- ասել է նա։
ԱՄՆ-Հյուսիսային Կորեա առաջին գագաթաժողովը կկայանա հունիսի 12-ին Սինգապուրում։ Այնտեղ երկու պետությունների ղեկավարները պետք է քննարկեն Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման հեռանկարները։ Հինգշաբթի Թրամփը հայտնել է, որ գագաթաժողովին բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները ավարտված են։ Նա նաեւ չի բացառել հանդիպման արդյունքներով՝ 1950-1953 թթ Կորեական պատերազմի ավարտի մասին պայմանագրի ստորագրումը։

Лидеры G7 выразят единодушную поддержку президенту США Дональду Трампу перед его поездкой в Сингапур на переговоры с лидером КНДР Ким Чен Ыном. Об этом заявила глава канадского МИД Христя Фриланд на пресс-конференции в пятницу на полях саммита G7, передает ТАСС.
«У нас есть хорошая возможность поговорить с президентом Трампом перед его поездкой в Сингапур на переговоры по КНДР и выразить ему нашу поддержку», - сказала она.
Первый в истории американо-северокорейский саммит пройдет, как ожидается, 12 июня в Сингапуре. На нем главы двух государств должны будут обсудить перспективы денуклеаризации Корейского полуострова. В четверг Трамп заявил, что все приготовления к саммиту завершены. Он также не исключил подписания договора об окончании Корейской войны 1950-1953 годов по итогам встречи.