G7 առաջնորդները միաձայն աջակցում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպելու նպատակով Սինգապուր մեկնելուց առաջ։ Այս մասին հայտնել է Կանադայի ԱԳ նախարար Խրիստյա Ֆրիլանդը G7 գագաթաժողովի շրջանակում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք լավ հնարավորություն ունենք խոսել ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ մինչեւ նա կմեկնի Սինգապուր՝ Հյուսիսային Կորեայի հետ բանակցությունների ու նրան հայտնել մեր աջակցությունը»,- ասել է նա։
ԱՄՆ-Հյուսիսային Կորեա առաջին գագաթաժողովը կկայանա հունիսի 12-ին Սինգապուրում։ Այնտեղ երկու պետությունների ղեկավարները պետք է քննարկեն Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման հեռանկարները։ Հինգշաբթի Թրամփը հայտնել է, որ գագաթաժողովին բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները ավարտված են։ Նա նաեւ չի բացառել հանդիպման արդյունքներով՝ 1950-1953 թթ Կորեական պատերազմի ավարտի մասին պայմանագրի ստորագրումը։

G7 leaders unanimously support US President Donald Trump on his way to Singapore to meet with North Korean leader Kim Jong Un.
Chrystia Freeland, Canada’s Minister of Foreign Affairs, stated about the aforementioned during Friday’s news conference within the framework of the G7 summit in Canada, reported Russian News Agency TASS.
She said they have a good opportunity to speak with Trump before he departs for Singapore for talks with North Korea, and to inform him of their support.
The first ever US-North Korea summit is slated for June 12 in Singapore where the heads of the two states are expected to discuss the prospects for the denuclearization of the Korean Peninsula.