ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթ G7- ի ղեկավարների գագաթաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում վստահություն է հայտնել, որ Ռուսաստանի վերադարձը G-8-ում օգտակար կլիներ:
«Ես որոշ ժամանակ Վլադիմիր Պուտինի հետ չեմ խոսել», - ասել է նա, պատասխանելով G-8-ում Ռուսաստանին վերադառնալու հնարավորության մասին: - Այս գաղափարը քննարկվել է: Որոշներին դուր է գալիս Ռուսաստանի վերադարձի գաղափարը»: «Կարծում եմ օգտակար կլինի, եթե Ռուսաստանը վերադառնա», - ավելացրել է նա:
«Կարծում եմ, դա լավ կլիներ աշխարհի, ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, G7-ի բոլոր երկների համար: Կարծում եմ, G8-ը ավելի լավը կլիներ եւ Ռուսաստանի վերադարձը լավ կլիներ: Մենք խաղաղություն ենք փնտրում ողջ աշխարհում, այլ ոչ թե խաղ ենք խաղում», —եզրափկել է նախագահը:

Президент США Дональд Трамп в субботу на пресс-конференции по итогам саммита лидеров G7 выразил уверенность, что возвращение России в «восьмерку»  было бы полезным.
«Я не говорил с Владимиром Путиным какое-то время, - заявил он, отвечая на вопрос о возможности возвращения России в состав «восьмерки». - Эта идея обсуждалась. Некоторым нравится идея возвращения России». «Думаю, что было бы полезно, если бы Россия вернулась», - добавил он.
«Думаю, это было бы хорошо для мира, для России, для США, для всех стран G7. Думаю, что G8 была бы лучше и возвращение России было бы хорошо. Мы ищем мира во всем мире, а не играем в игры», —заключил президент.