ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը պատրաստվում է դիմել Բունդեսթագի գործընկերներին՝ գերմանական Rheinmetall ընկերության եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջեւ հնարավոր հուշագրի մասին պարզաբանումներ ստանալու: Այս մասին ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավորը գրել է ֆեյսբուքյան էջում:
«Օրերս գերմանական, իսկ հետո ադրբեջանական մամուլում տեղեկություններ տարածվեցին, որ գերմանական Rheinmetall ընկերությունը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հետ ստորագրել է մտադրությունների հուշագիր ռազմաարդյունաբերական ոլորտում համագործակցության մասին։
Տվյալ ընկերությունը հանդիսանում է ռազմական տեխնիկայի խոշոր արտադրող։ Կարծում եմ, որ նման գործարքը, եթե կյանքի կոչվի, խախտում է հակամարտության գոտիներ զինտեխնիկայի մատակարարման գերմանական օրենսդրությունը և միջազգային պարտավորությունները։
Որպես Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ և հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ մոտ օրերս պաշտոնապես դիմելու եմ ԳԴՀ Բունդեսթագի գործընկերներին՝ տվյալ հարցով պարզաբանում ստանալու և իրենց ուշադրությունը սույն խնդրին հրավիրելու համար։
Ադրբեջանի ռազմատենչ և հայատյաց քաղաքականության, ինչպես նաև տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի խթանման տեսակետից նման գործարքը նպաստում է Հարավային Կովկասում անկայունության ավելացմանը: Ընթացքի մասին կտեղեկացնեմ»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը:

YEREVAN. – Chairman of the Armenian parliament’s committee on foreign affairs Armen Ashotyan plans to address his Bundestag counterpart regarding reports on declaration signed by German defense group Rheinmetall and Azerbaijan.
According to media reports, the representative of the German company John Taylor and the then Minister of Defense Industry of Azerbaijan, Yaver Jamalov (Jamalov, died a few days ago - Ed.) signed a declaration “about the future bilateral cooperation”. The signing took place at the exhibition of defense industry Eurosatory near Paris.
“Rheinmetall is a large producer of military equipment, and I believe that such a deal, if implemented, is a violation of German law on military equipment supplies to the conflict zones as well as a violation of international commitments,” Ashotyan wrote on Facebook.
Ashotyan, who is also heading the Armenian-German parliamentary friendship group, said he would address German colleagues to clarify the reports.
“In the context of Azerbaijan’s militaristic and anti-Armenian rhetoric, as well as in terms of encouraging arms race in the region, this deal will promote an increase in instability in the South Caucasus,” he wrote.