Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանը որոշել է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) մատյանում թույլատրել երրորդ սեռ ներառել, եթե անձը չի կարողանում իրեն արական կամ իգական սեռին դասել:
«Ինտերսեքսուալ մարդիկ, որոնց սեռը հնարավոր չէ հստակ որոշել որպես «արական» կամ «իգական», իրավունք ունեն ՔԿԱԳ-ի մատյաններում եւ այլ վկայականներում իրենց ըստ սեռի գրանցել: Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ քաղաքացիական վիճակի մասին օրենքի նման մեկնաբանությունը համատեղելի է Սահմանադրության հետ: Այդ կապակցությամբ չի պահանջվի չեղարկել օրենքի դրույթները, որոնք դատարանի կողմից վերանայվել են», - նշվում է դատական մարմնի որոշման մեջ:
Սահմանադրական դատարանն առաջարկում է նման մարդկանց համար օգտագործել «այլ», «խառը», «անորոշ» հասկացությունները: Որոշումը կայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հիման վրա, որը երաշխավորում է անձնական եւ ընտանեկան կյանքի պահպանումը: Այն ընդգրկում է մարդու ինքնության պաշտպանությունը ըստ նրա սեռային պատկանելիության, անհատականության, անձեռնմխելիության եւ սեռական կողմնորոշման սկզբունքների, նշել են դատարանում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Конституционный суд Австрии постановил разрешить вносить в книги записи актов гражданского состояния (ЗАГС) третий пол, если человек не может отнести себя к мужскому либо женскому полу.
«Интерсексуальные люди, чей пол невозможно четко определить как «мужской» или «женский», имеют право записывать себя в книги ЗАГС и иные свидетельства в соответствии со своим полом. Конституционный суд определил, что такое толкование закона о гражданском состоянии сочетается с конституцией. В этой связи не потребуется отменять положения закона, которые подверглись рассмотрению судом», - говорится в опубликованном в пятницу решении судебной инстанции.
Конституционный суд рекомендует к использованию для таких людей определения «иной», «смешанный», «неопределенный». Решение принято на основе Европейской конвенции по правам человека, которая гарантирует соблюдение частной и семейной жизни. Под ее действие подпадает защита личности человека по принципу его половой принадлежности, индивидуальности, неприкосновенности и половой ориентации, резюмировали в суде, передает ТАСС.