Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Չինաստան կատարած հունիսյան այցի ժամանակ դիմել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին՝ խնդրելով նպաստել Հյուսիսային Կորեայի դեմ սահմանած տնտեսական պատժամիջոցները հանելու հարցի լուծման արագացմանը, հայտնում է ճապոնական Yomiuri պարբերականը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Կիմ Չեն Ընը պարզաբանել է, որ դրան պետք է նպաստի հունիսի 12-ին Սինգապուրում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թամփի հետ հանդիպմանը համաձայնությունների հաջող ձեռքբերումը:
Պարբերականը նշում է, որ Չինաստանի ղեկավարը Կիմ Չեն Ընին հավաստիացրել է, որ «առավելագույն ջանքեր կներդնի» այդ խնդրանքը կատարելու համար:
Միաժամանակ, ինչպես բազմիցս շեշտել են ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան եւ Հարավային Կորեան, Փհենյանի վրայից պատժամիջոցների հանումը հնարավոր է միայն Հյուսիսային Կորեայի ամբողջական ապամիջուկայնացումից հետո:

Лидер КНДР Ким Чен Ын в ходе июньского визита в Китай обратился к председателю КНР Си Цзиньпину с просьбой содействовать в ускоренном решении вопроса о снятии экономических санкций с Северной Кореи, сообщает Интерфакс со ссылкой на японскую газету Yomiuri.
По информации издания, Ким Чен Ын пояснил, что этому должно способствовать успешное достижение договоренностей с США на встрече с президентом США Дональдом Трампом в Сингапуре 12 июня.
Издание отмечает, что китайский руководитель заверил Ким Чен Ына, что «приложит максимум усилий» для выполнения этой просьбы.
Вместе с тем, как неоднократно подчеркивали США, Япония и Южная Корея, снятие санкций с Пхеньяна возможно только после полной денуклеаризации Северной Кореи.