ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Եվրամիությունը առեւտրի ոլորտում, թերեւս, նույնքան բացասաբար է ազդում ԱՄՆ-ի վրա, որքան  Չինաստանը: Այս մասին ԱՄՆ առաջնորդը հայտարարել է Fox News-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Թրամփին հարց էր ուղղվել՝ արդյոք ԱՄՆ-ի համար ավելի լավ չի լինի, եթե այն առեւտրի ոլորտում Պեկինին դիմակայի ԵՄ-ի անդամ երկների շարքից դաշնակիցների հետ միասին: «Եվրամիությունը, թերեւս, նույնքան վատն է, որքան Չինաստանը, ուղղակի այն փոքր է: Այն, ինչ նրանք են արել մեզ հետ, սարսափելի է»,- պատասխանել է Թրամփը:
Խոսելով Եվրամիության մասին՝ նա ասել է.«Նրանք Mercedes-ներ են ուղարկում, իսկ մենք չենք կարող նրանց մեր մեքենաներն ուղարկել»: «Տեսեք, թե ինչ են նրանք անում մեր ֆերմերների հետ, նրանց մեր գյուղատնտեսական արտադրանքը հարկավոր չէ»,- հավելել է Թրամփը: Նա վստահեցրել է, որ ԵՄ-ն «փորձում է պաշտպանել իր ֆերմերներին»: «Մենք չենք պաշտպանում մեր ֆերմերներին, իսկ նրանք պաշտպանում են իրենցներին»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը:
«Մենք առեւտրային դեֆիցիտ ունենք Եվրամիության հետ, սակայն, ամեն ինչից զատ, մի ամբողջ կարողություն ենք ծախսում ՆԱՏՕ-ի վրա՝ նրանց պաշտպանելու համար»,- եզրափակել է Թրամփը:

Американский президент Дональд Трамп полагает, что Евросоюз в сфере торговли, вероятно, оказывает на США негативное влияние, которое можно сопоставить с вредом, причиняемым Китаем. Об этом, как передает ТАСС американский лидер заявил в интервью телеканалу Fox News, которое вышло в эфир в воскресенье.
Трампу был задан вопрос, не лучше ли для США противодействовать Пекину в сфере торговли совместно с союзниками из числа стран ЕС. «Европейский союз, возможно, такой же плохой, как Китай, просто меньше, - ответил Трамп. - То, что они делали с нами, - это ужасно».
Говоря о ЕС, он отметил: «Они присылают Mercedes, а мы не можем отправить им свои машины». «Посмотрите, что они делают с нашими фермерами, им не нужна наша сельскохозяйственная продукция». - добавил Трамп. Он заверил, что ЕС «пытается защитить своих фермеров».»Мы не защищаем своих, а они своих – защищают», - подчеркнул президент США.
«У нас торговый дефицит с Евросоюзом, но, ко всему прочему, мы тратим целое состояние на НАТО, чтобы защищать их», - заключил Трамп.