IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան) Հայաստանի խոշորագույն բանկ Ամերիաբանկին շնորհեց «Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակը:
Ամերիաբանկի Առեւտրի ֆինանսավորման վարչության ղեկավար Սուրեն Քոչարյանը նշեց. «Մենք կարեւորում ենք այս մրցանակը եւ բարձր ենք գնահատում IFC-ի հետ մեր երկարամյա եւ արդյունավետ համագործակցությունը: Առեւտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք դեռեւս 2009թ-ից եւ շնորհիվ դրա կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առեւտրի ֆինանսավորման ծավալը՝ խթանելով տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացումը: Վստահ ենք, որ այս տարի եւս աճը զգալի կլինի, հատկապես եթե հաշվի առնենք Fitch Ratings-ի՝ հունիսին Հայաստանի համար սահմանած վարկանիշի դրական հեռանկարը»:
Նշենք, որ սա թվով երրորդ մրցանակն է, որ IFC-ն շնորհում է Ամերիաբանկին: Նախկինում բանկն արժանացել է «Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում ամենաակտիվ վարկավորող բանկը կովկասյան տարածաշրջանում» մրցանակին եւ «Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում էներգաարդյունավետության գծով լավագույն վարկավորող բանկ՝ Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում» մրցանակին:

Ameriabank CJSC, Armenia’s largest bank, today welcomes the award made by the International Finance Corporation (IFC) for Best Issuing Bank Partner in the Caucasus and Central Asia in 2017.
Suren Kocharyan, Head of Trade Finance at Ameriabank said: “We greatly appreciate this award and our long-standing partnership with the IFC. We began cooperation with the IFC in trade finance in 2009 and have since then been able to substantially increase our trade finance activities and stimulate the development of different sectors across the Armenian economy. We do expect to see considerable growth this year as well, especially given the Positive Outlook for Armenia by Fitch Ratings in June ”.
This is the third IFC award granted to Ameriabank. The Bank had previously received the award for Most Active GTFP Issuing Bank in the Caucasus and was also nominated as Best GTFP Issuing Bank for Energy Efficiency in Europe and Central Asia.