Ամերիկացի հոգեւորական Էնդրյու Բրանսոնի գործի հետ կապված ԱՄՆ-ի ձեռնարկած քայլերը հարիր չեն ռազմավարական գործընկերոջը եւ անհարգալից վերաբերմունք են Թուրքիայի հանդեպ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Նա հայտնել է, որ կարգադրել է սառեցնել ԱՄՆ ներքին գործերի եւ արդարադատության նախարարների ակտիվները Թուրքիայում, եթե «այդպիսիք կան»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Թուրքիայի արդարադատության եւ ներքին գործերի նախարարների նկատմամբ: Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Սառա Սանդերը նշել էր, որ վարչակազմը «ոչ մի ապացույց չի տեսել, որ Էնդրյու Բրանսոնը որեւէ սխալ բան է արել»:
Հիշեցնենք, որ Բրանսոնին մեղադրում են լրտեսության եւ ահաբեկիչներին աջակցելոու մեջ: Նրան 35 տարվա ազատազրկում է սպառնում:

Turkey will freeze the assets of US ministers in the country following the sanctions against Turkey’s justice and interior ministers over the detention of an American pastor, the Turkish President Recep Tayyip Erdoğan said.
The Turkish President ordered to “freeze the assets of America’s justice and interior ministers in Turkey if there are any”, CBN reported.
As reported earlier, the US authorities imposed sanctions against Turkish Interior Minister Suleyman Soylu and Justice Minister Abdulhamit Gül.