Էր Ռիադը Օտավայից իր դեսպանին հետ է կանչում խորհրդակցության համար, հայտնում է Սաուդյան Արաբիայի մամուլի գործակալությունը: Դրանից բացի, թագավորության ԱԳՆ-ն Կանադայի դեսպանին անցանկալի անձ է հայտարարել եւ նրան 24 ժամ տվել երկրից հեռանալու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Սաուդյան Արաբիան նաեւ որոշում է ընդունել Կանադայի հետ բոլոր նոր առեւտրային եւ ներդրումային գործարքները սառեցնելու մասին:
Հաղորդվում է, որ թագավորությունն իրեն հետագա գործողություններ ձեռնարկելու իրավունք է վերապահում:
Կանադայի ԱԳ նախարար Քրիթիա Ֆրիլանդը հինգշաբթի հայտարարել էր, որ «չափազանց անհանգստացած» է Սաուդյան Արաբիայում իրավապաշտպան Սամար Բադաուիի՝ բլոգեր Ռաիֆ Բադաուիի քրոջ կալանավորմամբ, եւ կոչ է արել երկուսին էլ ազատել:
«Սաուդյան Արաբիայի լիբերալ համացանց» կայքի հիմնադիր Ռաիֆ Բադաուին կալանավորվել էր 2012 թվականին թագավորության հոգեւորականությանը եւ կրոնական ոստիկանությանը քննադատելու համար: Նրան մեղադրում են նաեւ իսլամը վիրավորելու, կիբեռհանցագործությունների եւ հորը չենթարկվելու համար, ինչը Սաուդյան Արաբիայում համարվում է հանցագործություն: Բադաուին կրում է 10-ամյա բանտարկության պատիժ:

Riyadh is recalling its ambassador in Ottawa for consultations, reported the official Saudi Press Agency.
In addition, the Saudi foreign ministry announced that it considered the Canadian ambassador to the kingdom persona non grata and ordered him to leave the country within the next 24 hours, reported RIA Novosti news agency of Russia.
Furthermore, Saudi Arabia has decided to freeze new trade and investment with Canada.
Canadian Foreign Affairs Minister Chrystia Freeland had tweeted that she was “very alarmed” to learn that Samar Badawi, the sister of jailed civil rights activists and blogger Raif Badawi, also had been imprisoned in Saudi Arabia, and she had called for the release of the both of them.
Raif Badawi was arrested in Saudi Arabia in 2012 and later sentenced to 1,000 lashes and 10 years in jail for criticizing the kingdom’s clerics and religious police.
Also, he is charged with insulting Islam, committing cybercrimes, and disobeying his father—which is considered a crime in Saudi Arabia.