Էր Ռիադը Օտավայից իր դեսպանին հետ է կանչում խորհրդակցության համար, հայտնում է Սաուդյան Արաբիայի մամուլի գործակալությունը: Դրանից բացի, թագավորության ԱԳՆ-ն Կանադայի դեսպանին անցանկալի անձ է հայտարարել եւ նրան 24 ժամ տվել երկրից հեռանալու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Սաուդյան Արաբիան նաեւ որոշում է ընդունել Կանադայի հետ բոլոր նոր առեւտրային եւ ներդրումային գործարքները սառեցնելու մասին:
Հաղորդվում է, որ թագավորությունն իրեն հետագա գործողություններ ձեռնարկելու իրավունք է վերապահում:
Կանադայի ԱԳ նախարար Քրիթիա Ֆրիլանդը հինգշաբթի հայտարարել էր, որ «չափազանց անհանգստացած» է Սաուդյան Արաբիայում իրավապաշտպան Սամար Բադաուիի՝ բլոգեր Ռաիֆ Բադաուիի քրոջ կալանավորմամբ, եւ կոչ է արել երկուսին էլ ազատել:
«Սաուդյան Արաբիայի լիբերալ համացանց» կայքի հիմնադիր Ռաիֆ Բադաուին կալանավորվել էր 2012 թվականին թագավորության հոգեւորականությանը եւ կրոնական ոստիկանությանը քննադատելու համար: Նրան մեղադրում են նաեւ իսլամը վիրավորելու, կիբեռհանցագործությունների եւ հորը չենթարկվելու համար, ինչը Սաուդյան Արաբիայում համարվում է հանցագործություն: Բադաուին կրում է 10-ամյա բանտարկության պատիժ:

Эр-Рияд отзывает саудовского посла в Оттаве для консультаций, сообщает агентство печати Саудовской Аравии. Кроме того, МИД королевства объявил посла Канады персоной нон-грата и дал ему 24 часа на то, чтобы покинуть страну, передает РИА Новости
Также Саудовская Аравия приняла решение о замораживании всех новых торговых и инвестиционных транзакций с Канадой.
Сообщается, что королевство оставляет за собой право предпринимать дальнейшие действия.
В четверг глава МИД Канады Христя Фриланд заявила, что «крайне встревожена» информацией о заключении под стражу в Саудовской Аравии правозащитницы Самар Бадави, сестры блогера Раифа Бадави, и призвала освободить обоих.
Создатель интернет-сайта «Либеральная сеть Саудовской Аравии» Раиф Бадави был арестован в 2012 году за критику представителей духовенства и религиозной полиции королевства. Он также обвинен в оскорблении ислама, киберпреступлениях и неповиновении отцу, что в Саудовской Аравии считается преступлением. Бадави отбывает десятилетнее тюремное заключение.