Այս համաձայնագրով երկկողմանի ճանաչվում են ուսուցումն ավարտելու մասին բոլոր աստիճանի դիպլոմներն ու հավաստագրերը: Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Տաջիկստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ կրթական որակավորման, գիտական աստիճանների եւ կոչումների երկկողմանի ճանաչման ու զուգադրելիության մասին համաձայնագրի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ ասաց հիմնական զեկուցող, կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Ինչպես նշեց նախարարը, կրթության եւ գիտության ոլորտում ակտիվ համագործակցության նպատակով կողմերը մի շարք պարատավորություններ են ստանձնել: «Մասնավորապես, երկկողմանի ճանաչվում են հիմնական կրթության, միջնակարգ կրթության մասին դիպլոմները, նախնական մասնագիտական կրթության հավաստագրերը եւ ներդիրները, միջնակարգ կրթության մասին հավաստագրերն ու ներդիրները, մագիստրատուայում, ինչպես նաեւ ասպիրանտուրայում ուսումն ավարտելու մասին ակադեմիական տեղեկանքներն ու դիպլոմները»,- պարզաբանեց Հարությունյանը:
Դրանից բացի, այս համաձայնագրի վավերացումը թույլ կտա կրթական ստանդարտներն ու դասավանդման որակը միջազգային մակարդակ դուրս բերել, շեշտեց նախարարը՝ հավելելով, որ Տաջիկստանից 6 ուսանողներ արդեն Հայաստանում են սովորում:

По данному Соглашению двусторонне признаются дипломы всех степеней и сертификатов о завершении обучения. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения вопроса о ратификации Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Таджикистан о двустороннем признании и сопоставимости образовательных квалификаций, научных степеней и званий заявил 11 сентября основной докладчик, министр образования и науки Араик Арутюнян.
Как отметил министр, стороны в целях активного сотрудничества в области образования и науки возложили на себя ряд обязательств. «В частности, двусторонне признаются дипломы об основном образовании, среднем образовании, сертификат и вкладыш начального профессионального образования, сертификаты и вкладыши о среднем образовании, академические справки и дипломы о завершении обучения в магистратуре, а также аспирантуре», - пояснил Арутюнян.
Кроме того, ратификация данного соглашения также позволит вывести образовательные стандарты и качество преподавания на международный уровень, подчеркнул министр, добавив, что шесть студентов из Таджикистана уже проходят обучение Армении.