Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իր երկիրը Վենեսուելայի հետ առեւտրային հարաբերությունների մեջ մտադիր է օգտագործել երկու երկրների ազգային արժույթը՝ տեղեկացնում է Anadolu-ն։
«Թուրքիան մտադիր է անցնել ազգային արժույթներին այլ երկրների, ադ թվում Վենեսուելայի հետ առեւտրի հարցում։ Դա կապված է այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ը, որպես այլ երկրների վրա ճնշման գործիք, իր ազգային արժույթն է օգտագործում»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Նախարարը հավելել է, թե Թուրքիան դեմ է, որ որեւէ երկիր իր ազգային արժույթն օգտագործի այլ երկրների տնտեսության վրա ազդեցություն գործելու համար։

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что его страна намерена торговать с Венесуэлой, используя в расчётах национальные валюты двух стран.Об этом сообщает  RT   со ссылкой на Anadolu.
«Турция намерена перейти на расчёты в нацвалютах в торговле с другими странами, в том числе с Венесуэлой. Это связано с тем, что США используют свою нацвалюту в качестве инструмента для давления на другие страны», — сказал Чавушоглу.
Министр добавил, что Турция против того, чтобы какие-либо государства использовали свою валюту в качестве инструмента влияния на экономику других стран.
Он отметил, что турецкие власти столкнулись с подобным давлением, но сумели противостоять этому и приняли все необходимые меры для стабилизации экономики.